Facebook do të pyesë përdoruesit për simptomat e koronavirusit

0

Facebook Inc tha të hënën se do të fillojë anketimin e disa përdoruesve amerikanë në lidhje me shëndetin e tyre si pjesë e një projekti hulumtues të Universitetit Carnegie Mellon që synon gjenerimin e “hartave të nxehtësisë” të infeksioneve koronaviruse të vetë-raportuara.

Gjigandi i mediave sociale do të shfaq një lidhje në krye të Përdoruesve të Lajmeve duke i drejtuar ata në anketim, për të cilët studiuesit thonë se do t’i ndihmojnë ata të parashikojnë se ku nevojiten burimet mjekësore. Facebook tha që mund të bëjë sondazhet në dispozicion të përdoruesve në vendet e tjera, nëse qasja është e suksesshme.

Google, Alphabet Inc, rivalja në Facebook në reklamimin celular, filloi të kërkojë përdoruesit për projektin Carnegie Mellon muajin e kaluar përmes aplikacionit të tij Opinion Rewards, i cili shkëmben përgjigje në sondazhet nga Google dhe klientët e saj për kredi në dyqanet e aplikacioneve.

Facebook tha në një postim në blog se studiuesit e Carnegie Mellon “nuk do të ndajnë përgjigjet individuale të sondazhit me Facebook dhe Facebook nuk do të ndajë informacione se kush jeni me studiuesit”.

Kompania gjithashtu tha se do të fillojë vënien në dispozicion të kategorive të reja të të dhënave për epidemiologët përmes programit të tij Hartat e Parandalimit të Sëmundjeve, i cili po shpërndan të dhëna të vendndodhjes së agreguar me partnerë në 40 vende që punojnë në përgjigjen COVID-19.

Studiuesit përdorin të dhënat për të siguruar azhurnime të përditshme se si njerëzit po lëvizin nëpër zona të ndryshme tek autoritetet në ato vende, së bashku me zyrtarët në një pjesë të qyteteve dhe shteteve amerikane.

Përveç të dhënave të vendndodhjes, kompania do të fillojë të vërë në dispozicion një “indeks të lidhjes sociale” që tregon mundësinë që njerëzit në vende të ndryshme që janë miq të Facebook, të grumbulluar në nivelin e kodit zip.

Laura McGorman, e cila drejton programin Facebook për të dhënat e mira, tha që indeksi mund të përdoret për të vlerësuar ndikimin ekonomik të koronavirusit të ri, duke zbuluar se cilat komunitete kanë më shumë gjasa të marrin ndihmë nga zonat fqinje dhe të tjerët që mund të kenë nevojë për mbështetje më të synuar.

“Hartat e reja të bashkë-lokacionit” mund të zbulojnë në mënyrë të ngjashme probabilitetin që njerëzit në një zonë të bien në kontakt me njerëzit në një zonë tjetër, tha Facebook.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.