Facebook do ofrojë një përqafim, nga distanca, me emoji…

0

Facebook po arrin t’i japë botës një përqafim, në formën e një emoji që njerëzit mund të ndajnë ndërsa qëndrojnë të sigurt larg.

Rreshtimi i personazheve në dispozicion për të shprehur ndjenjat në rrjetin social do të zgjerohet javën e ardhshme për të përfshirë një fytyrë të njohur të rrumbullakët vizatimor me krahë, të cilët përqafojnë butësisht një zemër të kuqe.

Masa për të shprehur “kujdes” shton emojit ekzistuese duke përfshirë butonin e njohur “si” dhe ikonat më të fundit për të shprehur dashuri, të qeshura, trishtim, zemërim dhe frikë.

“Ne jemi duke nxjerrë reagime të reja të kujdesit në aplikacionin në Facebook dhe Messenger, si një mënyrë për njerëzit që të ndajnë mbështetjen e tyre me njëri-tjetrin gjatë kësaj kohe të paparë,” tha zëdhënësi Alexandru Voica në një seri tweet-e tëpPremten.

“Shpresojmë që këto reagime t’u japin njerëzve mënyra të tjera për të treguar mbështetjen e tyre gjatë krizës # COVID19.”

Kanë kaluar rreth pesë vjet që kur Facebook ka zgjeruar opsionet e saj të emoji për të shprehur ndjenja duke shtypur një personazh dhe duke e ndarë me një mik.

Simboli i ri “do të fillojë të dalë javën e ardhshme globalisht dhe ju mund ta përdorni atë për të reaguar ndaj postimeve, komenteve, imazheve, videove ose përmbajtjeve të tjera në aplikacion dhe Facebook.com,” tha Voica.

Shërbimi mobil i Facebook Messenger po merr një emoji të ri, ky një zemër e kuqe shumë ngjyruese e kuqe e tërhequr sikur po rrah.

Përdorimi i Facebook dhe shërbimeve të tij, përfshirë mesazheve dhe chat-video – të përdorura nga më shumë se dy miliardë njerëz – është rritur ndërsa përdoruesit në të gjithë botën drejtohen në rrjetet sociale për të qëndruar të lidhur gjatë bllokimeve të virusit.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.