F1 anulon Grands Prix Hollandë, Spanjë dhe Monaco …

0
1173168252

Grands Prix Hollandë, Spanjë dhe Monaco janë shtyrë për shkak të përhapjes globale të koronavirusit. Lajmi pason anulimin e Grand Prix Australian të hapjes së sezonit javën e kaluar dhe shtyrjen e Grands Prix të Kinës, Bahreinit dhe Vietnamit.

Grand Prix Hollandë, për shkak të rikthimit në kalendar për herë të parë që nga viti 1985, ishte vendosur të mbahej në Zandvoort në 1-3 maj, me garën spanjolle që pasonte një javë më vonë, dhe Grand Prix Monaco në 21-24 maj .

Por me situatën e vazhdueshme të koronavirusit të tre garat tani kanë mbetur në pritje. Deklarata se thoshte: “Formula 1, FIA dhe tre promovuesit kanë marrë këto vendime me qëllim të sigurimit të shëndetit dhe sigurisë së stafit udhëtues, pjesëmarrësve të kampionatit dhe tifozëve, gjë që mbetet shqetësimi ynë kryesor.”

Të gjitha palët thanë se ata do të studionin qëndrueshmërinë e gjetjes së datave alternative për të zhvilluar garat në muajt e tjerë gjatë vitit, dhe deklarata shtoi se Formula 1 dhe FIA ​​presin të jenë në gjendje të fillojnë sezonin 2020 “sa më shpejt që të jetë e sigurt për ta bërë këtë, mbase në Maj ” por do të vazhdohet me monitorimin e situatës.

Deklarata e plotë:

Në funksion të përhapjes së vazhdueshme globale të COVID-19 dhe pas diskutimeve të vazhdueshme me FIA ​​dhe tre promovuesit, sot është konfirmuar që Grand Prix 2020 e Formula 1 Heineken Hollandeze, Formula 1 Gran Premio De España 2020 dhe Formula 1 Grand Prix De Monako 2020 do të shtyhet.

Për shkak të natyrës së vazhdueshme dhe të rrjedhshme të situatës COVID-19 globalisht, formula 1, FIA dhe tre promovuesit kanë marrë këto vendime me qëllim të sigurimit të shëndetit dhe sigurisë së stafit udhëtues, pjesëmarrësve të kampionatit dhe tifozëve, gjë që mbetet parësore si shqetësim.

Formula 1 dhe FIA ​​vazhdojnë të punojnë ngushtë me promovuesit e prekur dhe autoritetet lokale për të monitoruar situatën dhe për të marrë kohën e duhur për të studiuar qëndrueshmërinë e datave të mundshme alternative për çdo Grand Prix në muajt në vazhdim gjatë vitit, në rast se situata të përmirësohet.

Formula 1 dhe FIA ​​presin të fillojnë sezonin e Kampionatit 2020, sapo ky të jetë i sigurt për ta bërë këtë pas majit dhe do të vazhdojë të monitorojnë rregullisht situatën e vazhdueshme COVID-19.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.