Evropë – Kinë, partnerë apo rivalë?

0

“Kina është partner dhe jo kundërshtar i Evropës. Nuk ka asnjë konflikt të interesave themelorë midis nesh. Bashkëpunimi tejkalon konkurrencën dhe konsensusin “. Ky ishte mesazhi optimist i liderit kinez Xi Jinping gjatë një telekonferencë me Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel dhe Presidentin e Komisionit Ursula von der Leyen të hënën e kaluar. Mbetet fakti se Samiti i 22-të i BE – Kinë përfundoi pa një deklaratë të përbashkët, pa një konferencë të përbashkët shtypi dhe pa një përparim të prekshëm në negociatat për një marrëveshje investimi midis dy palëve, të cilat përfaqësojnë një të tretën e ekonomisë botërore. Atmosfera në marrëdhëniet Evropë-Kinë mund të mos jetë e ftohtë, siç është rasti me marrëdhëniet Kino-SHBA.

Normalisht, telekonferenca e së hënës do të duhet të ishte preludi i datës së madhe të Leipzigut në shtator. Me iniciativën e Gjermanisë, e cila po merr përsipër presidencën e rradhës të Unionit në gjysmën e dytë të vitit, filloi me Samitin e parë i BE-së. në të cilën do të merrnin pjesë drejtuesit e Kinës. Objektivi ishte te përshkrimi i një kornizë koherente për bashkëpunim gjatë një dekade. Sidoqoftë, më 3 qershor, Berlini njoftoi se takimi i rëndësishëm, politikisht dhe simbolikisht do të shtyhej deri në njoftimin e mëtejshëm. Një justifikim zyrtar ishte “për shkak të një pandemie”. Megjithatë, kjo nuk dukej arësye bindëse, pasi pothuajse të gjitha qeveritë, në Perëndim dhe në Lindje, lehtësuan masat kufizuese. Vala e ftohtë që sollën ngjarjet e Hong Kongut në marrëdhëniet Evropë-Kinë ishte një nga faktorët që i vështirësoi gjërat.

Arkitektja e takimit me Pekinin, Angela Merkel ka përmirësuar shprehjen për Kinën, në një “partner strategjik të rëndësishëm” që nga viti 2014. Deri më tani, ajo ka bërë 12 vizita në vend si kancelare. Në kohën e saj, Gjermania u bë partneri numër një i gjigantit aziatik në Evropë dhe një nga tre vendet (të tjerat janë Finlanda dhe Irlanda) që të kenë një sufiçit tregtie me të. Rreth 5,200 kompani gjermane operojnë në tokën kineze.

Ndërkohë, ngritja në pushtet e Donald Trump ka marrë një ngarkesë të madhe në marrëdhëniet euro-atlantike, me shembujt e fundit të vendimit të tij për të zvogëluar trupat e vendit të tij në Gjermani, kërcënimet e tij për të vendosur sanksione në Berlin për tubacionin e gazit të Rusisë NordStream 2 dhe në Paris për taksimin e gjigandëve amerikanë të Internetit. Kundër përmbysjes introverte dhe hegjemonisë së njëanshme të Amerikës, BE-ja dhe Kina janë objektivisht në të njëjtën anë kur bëhet fjalë për mbrojtjen e bashkëpunimit shumëpalësh, ndërkombëtar. Për çështje kyçe, të tilla si trajtimi i ndryshimit të klimës, mbrojtja e KB dhe Organizata Botërore e Shëndetit, marrëveshja për programin iranian, palestinez dhe parandalimi i luftërave tregtare, Evropa dhe Kina po mbajnë pozicione të ngjashme.

Për më tepër, Evropa nuk është në rrezik të bëhet fushë beteje midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës, ndryshe nga sa ndodhi në Luftën e Ftohtë midis Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Sovjetik. Çdo furnizim energje i Kinës është i kufizuar në afërsi të saj, në Lindjen e Largët dhe në Paqësorin Perëndimor, larg nga Kontinenti i Vjetër. Kjo është arsyeja pse evropianët nuk kanë dëshirë të bashkojnë forcat me Shtetet e Bashkuara në një Luftë të re të Ftohtë me Kinën, siç vepruan kundër BRSS.

Fakti që, megjithë presionin e padurueshëm, ata refuzojnë për kohën që të përjashtojnë gjigantin kinez Huawei nga rrjetet e gjeneratës së pestë (5G) thotë shumë, edhe pse loja mbetet e hapur.

Ajo që i shtyn evropianët në pozicione më të ashpra se Pekini është fakti që kërcimet ekonomike dhe teknologjike të Kinës kanë tendencë të kthejnë ndarjen e punës nga plotësimi në konkurrues. Kina nuk është më e drejtë ose, mbi të gjitha, një vend me paga të ulëta, një parajsë për investimet perëndimore, por ajo po e çon rrugën në teknologjitë në nivele më të larta, nga energjia e gjelbër në inteligjencën artificiale. Programi “Made in China 2025” drejtpërdrejt konkurron me industrinë gjermane të supermarketeve, ndërsa blerja e kompanisë gjermane robotike industriale Kuka nga kinezët e Midea në vitin 2016 bëri që kambanat e rrezikut të bien në Berlin . Programi ambicioz “Një Zonë, Një Rrugë” është me interes të madh për vendet që presin investime të konsiderueshme në projekte të infrastrukturës si Italia, Greqa e, Hungaria.

Duke kërkuar një mënyrë të tretë midis pritjeve të ekzagjeruara nga e kaluara dhe sportit kombëtar antikinez që është bërë një sport kombëtar në Shtetet e Bashkuara (Trump dhe Biden garojnë, në rrugën e zgjedhjeve, kush është më i ashpër në Pekin), Komisioni publikoi një raport, Mars 2019, duke u përpjekur të “drejtojnë rrethin’. “Kina është në të njëjtën kohë një partner me të cilin BE  ka lidhur ngushtë objektiva, një partner me të cilin Unioni duhet të gjejë një ekuilibër interesash, një konkurrencë ekonomik që kërkon epërsi teknologjike dhe një kundërshtar sistematik që promovon një formë të ndryshme të qeverisjes “. Një përshkrim që mund të magjepsë mendimtarët e mendimit në ushtrime dialektike, por është plotësisht i padobishëm për hartimin e politikave, pasi nuk sqaron se ku bie qendra e gravitetit.

Më 17 qershor, Komisioni lëshoi ​​një Letër të Bardhë kundër blerjes së kompanive strategjike të rëndësishme evropiane nga palët e treta, kryesisht duke nënkuptuar Kinën. Ndërkohë, kriza COVID-19 ka forcuar fushatën e Trump për të “zbërthyer” ekonomitë perëndimore nga Kina, e cila është e lehtë të thuhet, shumë e vështirë për t’u bërë, dhe aspak e sigurt se kush do të bëjë më shumë dëm. Rritja e PBB-së së Kinës ka rënë nga 32.6% në 2008 në 19.5% në 2018. Kina ka një treg të madh, me zhvillim të shpejtë si një bateri. Ndërsa shumëkombëshe gjigande si Apple dhe Boeing mbështeten në Kompanitë kineze si furnitorë për të siguruar avantazhe konkurruese. Në çdo rast, BE, nën presionin e një recesioni të rëndë, është mbledhur që të qartësojë shpejt strategjinë e saj për të ardhmen e marrëdhënieve euro-kineze. Bisedimet për marrëveshjen e investimeve, e cila duhet të përfundojë këtë vit, mund të jenë momenti i së vërtetës.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.