Europa është optimiste për turizmin gjatë sezonit të verës

0

Zëvendësministri i Turizmit i Gjermanisë u shfaq optimist se evropianët do të jenë në gjendje të udhëtojnë në vendet e Bashkimit këtë verë, pas telekonferencës me homologët e tij që u zhvilluan dje pasdite.

“Unë mendoj se ka një shans të mirë këtë verë që njerëzit do të jenë në gjendje të udhëtojnë në zonat e tyre të preferuara evropiane,” tha Thomas Barais në një deklaratë.

Nga ana e tij, Zëvendës Ministri Francez i Jashtëm për Çështjet Europiane dhe të Jashtme Jean-Baptiste Lemoine beson se 15 qershori do të jetë një datë historike. “15 qershori është data në të cilën, në nivelin Evropian, ne do të jemi në gjendje të kemi një pasqyrë më të plotë të asaj që do të zbatohet në vendet anëtare të BE”, tha ai në një konferencë për shtyp. “Ne mund të imagjinojmë se ideja themelore është një zbutje e mundshëme (heqja e kufizimeve në udhëtim) ​​rreth fundit të qershorit deri në fillim të korrikut, pasi pushimet verore fillojnë në 1 korrik,” shtoi ai.

Lemuan vlerësoi se turizmi i brendshëm do të forcohet këtë verë sepse udhëtarët “do të japin përparësi vendeve që ata njohin“. Ai shtoi, megjithatë, se “është e rëndësishme të jesh i përgatitur për të akomoduar të huajt nëse lufta kundër koronavirusit e lejon atë.”

Italia tashmë ka njoftuar se do të rihapë kufijtë e saj për turistët evropianë nga 3 qershori, ndërsa në Greqi sezoni turistik do të fillojë më 15 qershor dhe nga 1 korriku do të fillojnë fluturimet e huaja direkte drejt destinacioneve turistike.

Lemuan gjithashtu tha se gjatë telekonferencës së sotme, ai këmbënguli se duhet të ketë një bashkërendim më të madh evropian në drejtim të hapjes së kufijve.

Sa më shumë të punojmë së bashku, aq më mirë“, tha Gary Chapeli, ministri i Turizmit i Kroacisë, vendi i të cilit mban presidencën e BE për gjashtë muajt e tanishëm. “Por nëse ekziston mundësia e marrëveshjeve bilaterale, veçanërisht midis vendeve me një situatë të ngjashme epidemiologjike, apo edhe ato identike, ne duhet të vazhdojmë në këtë mënyrë në mënyrë që të shpejtojmë rimëkëmbjen e turizmit,” tha ai në një konferencë për shtyp.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.