Erdoganit po kërkon ‘pajtim’ me Perëndimin…

0

Të hënën e kaluar, zëdhënësi i presidentit turk, Ibrahim Kalin dha një intervistë për kanalin televiziv France 24. Në një moment, ai u pyet pse Ankaraja në prill, siç kishte njoftuar më parë, nuk aktivizoi raketat R-S-400 dhe në se ekziston mundësia e anulimit të porosisë, e cila po i kushton aq shumë në marrëdhëniet e saj me Uashingtonin. Përgjigja nga zëdhënësi i Tayip Erdogan nuk ishte përgjigja që prisnin mediat ndërkombëtare.

“Për shkak të krizës COVID-19, ka pasur një vonesë, por ne do respektojmë në parim në radhë të parë marrëveshjen për S-400”, tha Kalin, pa specifikuar se si virusi mund të ndikojë në shëndetin e raketave dhe radarëve rusë. Lajmi, natyrisht, erdhi nga dy fjalët “në parim”, që nënkuptuan shumë. Për më tepër, zyrtari turk shtoi se qeveria e tij është e gatshme të marrë në konsideratë, me mirëbesim, pretendimet e SH.B.A.-së se sistemi rus është i papajtueshëm me strukturat e NATO-s, por edhe për të blerë përfundimisht raketa të SH.B.A.-ve Patriot (përveç kësaj ose si zëvendësues i S-400, mbetet për tu sqaruar).

Më 13 maj, ish-ministri turk i Mbrojtjes Fikri Isik siguroi Uashingtonin që lidhjet e vendit të tij me Rusinë ishin “të rregullta dhe jo strategjike”. Vetë Tayip Erdogan së fundmi i dërgoi një letër Donald Trump, duke theksuar besimin e tij në vlerën e bashkëpunimit amerikano-turk dhe duke siguruar se “ne jemi në të njëjtën varkë”. Në një letër të ngjashme u nisi dhe drejtuesve të BE-së me rastin e Ditës së Evropës, ai riafirmoi zgjedhjen strategjike të qeverisë së tij për t’u anëtarësuar në BE.

Si vlerësohen këto mesazhe? Disa analistë besojnë se recesioni i rëndë që po prek ekonominë turke po e detyron Erdogan të rishqyrtojë strategjinë e tij ekspansioniste, neo-osmane dhe të minimizojë marrëdhëniet e tij të veçanta me Rusinë, duke u përpjekur në kthimin e tij në Ortodoksinë Atlantike. Të tjerët e shohin atë si një manovër të rregullt nga Ankaraja për të fituar kohë dhe para, për të mbështetur flamurin e pretendimeve nacionaliste. Sjellja e Turqisë në Egje, Evros dhe Libi kohët e fundit ka qenë në favor të versionit të dytë.

Fakti është se gjestet e Ankarasë nuk kanë kaluar pa përgjigje. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg vlerësoi ndihmën thelbësore të Turqisë për qeverinë në Libi, ndihmë e cila ktheu valën e luftës kundër Haftarit, i dha Turqisë një vend në tryezën e bisedimeve. Libia, forcoi pretendimet e turke kundër Greqisë dhe i dha asaj kontrollin e një baze ajrore të rëndësishme strategjike jashtë Tripolit.

Raporti i Le Monde lidhte hapjet e Erdoganit drejt Perëndimit me degradimin dhe dëbimin e papritur të Zëvendës Admiral Jihad Yayji, i cili deri dje ishte shef i shtabit të Marinës dhe frymëzuesi i doktrinës Blue Patrida. Fanatik anti-perëndimor dhe një mbështetës i afrimit me Rusinë, Yaiji i takon grupit të “eurasianistëve”, të cilët fituan ndikim të madh brenda ushtrisë pas grushtit të dështuar të korrikut 2016 dhe spastrimeve dramatike që pasuan.

Sipas analizës së gazetës franceze, largimi i tij nga Erdogan duket se tregon vullnetin e tij për të kufizuar “eurazianistët” në një kohë kur ai ka arsye shumë të ngutshme për të normalizuar marrëdhëniet me Perëndimin. Nga ana e saj, faqja e internetit Al Monitor, e cila është e informuar mirë për çështjet rajonale, ka shprehur shqetësimin se goditja e Erdoganit ndaj ushtrisë është nxitur nga ndikimi në rritje i “eurasianistëve” dhe madje edhe mundësia që këto çarje të çojnë në një grusht të dytë shteti kundër tij.

Të martën e kaluar, Guardian foli për “thashethemet intensive që qarkullojnë në qarqe diplomatike se Turqia dhe Izraeli po diskutojnë për normalizimin e plotë të marrëdhënieve të tyre diplomatike.” Fakti që Izraeli nuk u përfshi, si Franca, Egjipti dhe Emiratet, në listën e vendeve që dënuan ekspansionin turk në Mesdheun Lindor më 11 maj, nuk kaloi pa u vënë re nga Ankaraja. Përveç interesave të përbashkëta të Turqisë dhe Izraelit në teatrin sirian, të dhënat e reja në lojën e madhe të hidrokarbureve luajnë një rol katalitik. Ndërsa çmimet e naftës janë ulur dhe pozicioni i Turqisë në Libi po stabilizohet, plani tashmë i pasigurt i Lindjes Med po largohet nga horizonti.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.