Erdoğan është i gatshëm të takohet me Kryeministrin Grek Mitsotakis

0

Turqia tërhoqi anijen e saj të sondazhit sizmik Oruç Reis nga Mesdheu lindor për të lejuar diplomacinë me Greqinë , por kjo nuk do të thotë që operacionet turke në rajon kanë mbaruar, tha Presidenti Tajip Erdogan në 18 shtator. 

Oruç Reis u kthye në ujërat pranë provincës jugore të Turqisë të Antalias të dielën për atë që Ankaraja e quajti mirëmbajtje rutinë, një veprim që Greqia tha se ishte një hap i parë pozitiv në lehtësimin e tensioneve mbi burimet natyrore në det të hapur dhe juridiksionin detar në Mesdheun lindor.

Duke folur para gazetarëve pas lutjeve të së premtes në Stamboll, Erdoğan gjithashtu tha se ai ishte gati të takohej me Kryeministrin Grek Kyriakos Mitsotakis personalisht ose përmes videokonferencës për të diskutuar tensionet në Mesdheun lindor.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.