Ekzekutivi i BE-së lëviz për të zyrtarizuar pezullimin e rregullave të buxhetit…

0

Ekzekutivi i Bashkimit Evropian u përpoq të zyrtarizojë një marrëveshje të arritur nga ministrat e financave të BE më 5 mars për të pezulluar rregullat e buxhetit të BE që kufizojnë huamarrjen, duke i dhënë Italisë dhe qeverive të tjera të goditura më lehtë një dorë të lirë për të luftuar koronavirus.

Komisioni Evropian, mbrojtësi i rregullave të BE-së, propozoi të premten vonë, të aktivizojë një ‘klauzolë të përgjithshme shpëtimi’ në rregullat për t’iu përgjigjur pandemisë, e cila ka shkaktuar bllokime në shumicën e vendeve të BE-së dhe mbylljen e kufijve të Evropës.

“Kjo do t’i lejojë Shtetet Anëtare të ndërmarrin masa për t’u marrë me krizën në mënyrë adekuate, ndërsa largohen nga kërkesat buxhetore që normalisht do të zbatoheshin nën kornizën fiskale evropiane,” tha Komisioni.

Rregullat e BE thonë që qeveritë duhet të vazhdojnë të ulin deficitet e tyre të buxhetit derisa të arrijnë ekuilibrin ose tepricën, dhe duhet të zvogëlojnë raportin e borxhit të tyre publik / PBB çdo vit derisa të jetë në ose nën 60% të PBB-së.

Italia është përpjekur të zvogëlojë borxhin e saj të madh prej 137% të PBB-së për shkak të rritjes së ngadaltë ekonomike dhe shpenzimeve shtesë për të kompensuar efektet e epidemisë normalisht do të kishte tërhequr qortimin nga Komisioni.

“Qeveria italiane do të jetë në gjendje të fusë sa më shumë para në ekonomi sa të duhej. Rregullat normale të buxhetit, rregullat e borxhit për shembull, nuk do të zbatohen në këtë fazë, “u citua kreu i Komisionit Ursula von der Leyen që i citonte Il Corriere della Sera.

Sapo propozimi i Komisionit të pranohet zyrtarisht nga ministrat e financave të BE-së në mbledhjen e tyre të rradhës, shpenzimet qeveritare për të luftuar koronavirusin do të përjashtohen nga llogaritjet e Komisionit për deficitin dhe borxhin.

Ministrat e financave të BE-së, të cilët kanë kontrollin përfundimtar të rregullave të BE-së që kufizojnë huazimin e qeverisë, ranë dakord më 5 mars se ndikimi ekonomik i virusit ishte një emergjencë dhe një ngjarje jashtë kontrollit të tyre, që do të thotë rregullat e buxhetit të BE-së nuk duhet të zbatohen.

Ata e përsëritën atë mesazh të hënën, duke rënë dakord se rregullat nuk do të qëndrojnë në mënyrën e përgjigjes ndaj pandemisë, e cila Komisioni pret që të shkaktojë një recesion 1.0% -2.5% në Evropë këtë vit.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.