Ekipi i Navalny thotë se agjenti nervor gjendet në shishen e ujit në dhomën e hotelit rus

0

Navalny u sëmur rëndë në një fluturim në Rusi muajin e kaluar dhe u dërgua në Berlin për mjekim. Laboratorët në Gjermani, Francë dhe Suedi kanë vërtetuar se ai u helmua nga agjenti nervor Novichok, një helm i zhvilluar nga ushtria Sovjetike, megjithëse Rusia e mohon këtë dhe thotë se nuk ka parë asnjë provë.

Një video e postuar në llogarinë e Navalny në Instagram tregoi anëtarët e ekipit të tij duke kërkuar dhomën që ai sapo kishte lënë në hotelin Xander në Tomsk më 20 gusht, një orë pasi mësuan se ai ishte sëmurë në rrethana të dyshimta.

“U vendos që të mblidhej gjithçka që madje hipotetikisht mund të ishte e dobishme dhe t’ua dorëzohej mjekëve në Gjermani. Fakti që çështja nuk do të hetohet në Rusi ishte mjaft e qartë, ”thuhej në postim.

Videoja e dhomës së braktisur të hotelit tregon dy shishe uji në një tavolinë, dhe një tjetër në një tryezë pranë shtratit. Ekipi i Navalny, i veshur me doreza mbrojtëse, shihet duke vendosur sende në qese plastike blu.

“Dy javë më vonë, një laborator gjerman gjeti gjurmët e Novichok pikërisht në shishen me ujë nga dhoma e hotelit Tomsk,” tha postimi.

“Dhe pastaj dhe laboratorë të tjerë që morën analiza nga Aleksei konfirmuan se kjo ishte ajo që helmoi Navalny. Tani e kuptojmë: kjo ishte bërë para se të largohej nga dhoma e hotelit për të shkuar në aeroport. ”

Më parë, ndihmësit e Navalny kishin thënë se ata dyshuan se ai ishte helmuar me një filxhan çaj që piu në aeroportin e Tomsk.

Vladimir Milov, një ish-zëvendës ministër i energjisë dhe një aleat i Navalny, tha se ekipi i tij kishte shpejtuar para se shërbimi i sigurisë, FSB. të vepronte.

“Ata morën provat nga para hundëve të tyre dhe i dërguan jashtë vendit,” tha ai.

Aleati i Navalny, Georgy Alburov i tha Reuters “shishet fluturuan me Alexein” kur ai u transferua me rruge ajrore në Gjermani në 22 Gusht.

Navalny është kundërshtari më i shquar politik i Presidentit Vladimir Putin por nuk është lejuar të formojë partinë e tij. Hetimet e tij për korrupsionin zyrtar, të botuara në YouTube dhe Instagram, kanë rritur audiencën në shumë milionë ndjekës.

Ai po kurohet në një spital në Berlinit. Një tjetër mbështetës, Lyubov Sobol, tha se shërimi i tij do të zgjaste shumë.

Duke folur në kanalin e Navalny në YouTube, Alburov tha: “Ne vazhdojmë të kërkojmë një hetim serioz, e real dhe ne e dimë se ku do të çojnë rezultatet. Ato do të na çojnë në zbulimin se pas helmimit të Alekseit qëndrojnë Kremlini, Putini, FSB, të cilët organizuan gjithë këtë. ”

Kremlini e ka quajtur akuzën të pabazë, duke thënë se nuk do të kishte kuptim që ajo të helmonte Navalny dhe më pas ta lejonte të udhëtonte për trajtim mjekësor në një vend tjetër ku do të zbulohej helmi. Gjithashtu ka thënë se duhet të shohë më shumë prova para se të hapet një hetim zyrtar penal.

Gjermania, Franca, Britania dhe kombet e tjera kanë kërkuar shpjegime nga Rusia dhe ka pasur thirrje për sanksione të reja kundër Moskës.

Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike (OPCW) tha të enjten se Gjermania i kishte kërkuar asaj ndihmë teknike.

Kreu i fondacionit anti-korrupsion të Navalny në Moskë, Ivan Zhdanov, i tha Reuters se një hetues nga Tomsk kishte vizituar zyrën e saj të mërkurën dhe donte të fliste me dy nga punonjësit e tij që ishin me politikanin gjatë vizitës së tij në Siberi.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.