Ekipi francez i shahut në karantinë në Rusi planifikon lëvizjen tjetër…

0

Kur një grup shahistësh francezë udhëtuan në qytetin Arktik të Rusisë në Murmansk për një turne këtë muaj, ata nuk prisnin të përfundonin në karantinë dhe të përballen me vonesa në kthimin në shtëpi.

Duke përshëndetur nga rajoni Ile-de-France, grupi prej 14 personash, i cili përfshin tetë të mitur, mbërriti në Murmansk, 1.480 kilometra (920 milje) në veri të Moskës, më 12 mars për të luajtur kundërshtarë nga Rusia, Irlanda dhe Hollanda.

Por turneu u anulua kur një lojtar irlandez u diagnostikua me koronavirus, duke detyruar pjesëmarrësit e tjerë në karantinë.

Jurriaan Kien, një zyrtar që shoqëron lojtarët francezë, i tha Reuters nga karantina në një spital në Murmansk të Shtunën se grupi do të kthehet në Francë të hënën përkundër Rusisë që kishte pezulluar të gjitha fluturimet ndërkombëtare.

Ai tha se kishte marrë garanci nga kompania ajrore se fluturimi i tyre nga Moska deri më tani nuk ishte anuluar.

“Ne kemi një plan B sepse jemi lojtarë shahu dhe gjithmonë parashikojmë lëvizjen tjetër,” tha Kien. “Nëse për ndonjë arsye arrijmë në Moskë dhe nuk mund të largohemi, do të pritemi në rezidencën e ambasadës franceze në Moskë. Ata kanë përgatitur tashmë 14 shtretër ”.

Grupi ka mbajtur një orar të rregullt ndërsa ishte në karantinë, ku të gjithë janë testuar tre herë për virusin dhe u gjetën të jenë të shëndetshëm. Çdo ditë ata ndjekin kurrikulën e tyre shkollore, praktikojnë anglisht, mbajnë një diktim francez dhe luajnë shah.

Rusia, e cila ka regjistruar 1.264 raste të koronavirusit, ka ndaluar të gjitha fluturimet ndërkombëtare dhe të Shtunën tha se do të mbyllte të gjitha pikat e kontrollit kufitar nga e hëna. 

Gjyshja e shahut Maxime Vachier-Lagrave, aktualisht e renditur në vendin e tetë në botë, u kthye në Francë këtë javë nga një turne në Eekaterinburg, një qytet 1,400 kilometra (885 milje) në lindje të Moskës, pasi të gjitha fluturimet ndërkombëtare ishin duke u pezulluar.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.