Dibër : Bashkia kthen në zyra godinën e gjimnazit !!

0

Një prej rasteve të rralla që bulevardi i Dibrës u mbush plot nga qindra nxënës, mësues dhe qytetarë.

Me qindra u bënë bashkë në protestë civile kundër një vendimi të bashkisë së Dibrës për të kthyer në zyra një godinave simbol të arsimimit në Peshkopi.

Gjimnazi i qytetit i hapur rreth 39 vjet më parë u përdor për disa vite nga filiali i Universitetit të Durrësit, por në vitin 2013 kur projekti dështoi nuk iu rikthye gjimnazistëve

Nxënës: Ne do të protestojmë deri në fund.
-Bashkia ka mjaft zyra në qytet, ajo që i mungon qytetit është një gjimnaz.

Në kushtet kur godina aktuale është e llogaritur për rreth 600 gjimnazistë por ka më shumë se dy fishin, ndërsa klasat janë të mbingarkuara, kthimi në funksionin e parë të gjimnazit shihet si zgjidhje për problemin

Nxënës, mësues, prindër e përfaqësues të shoqërisë civile paralajmëruan se kjo ishte vetëm protesta e parë derisa tu rikthehet godina e dëshiruar

Selami Kaza, mësues: Kjo protestë nuk bëhet për politikë por për ju!
Hysen Uka prof. Shoq civile: Forcat juaj do të bëjë atë që duhet bërë për këtë qytet, që ky simbol i arsimit në Dibër, t’ju kthehet ju.

Ndërkohë, Bashkia e Dibrës raportohet se ka nisur punën për kthimin e auditoreve dhe klasave në zyra, çka është konsideruar skandal.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.