Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA,miraton projektligjin për reformën në polici

0

Saktësisht një muaj pas vdekjes së afrikano-amerikanit George Floyd gjatë arrestimit të tij nga policia, një ngjarje që shkaktoi një lëvizje të madhe protestuese në SH.B.A. kundër dhunës policore dhe racizmit, Dhoma e Përfaqësuesve, e kontrolluar nga Demokratët, miratoi dje Projektligjin e pestë për reformën e thellë të policisë.

Projekt-ligji, i quajtur George Floyd, nuk pritet të kalojë në Senat, ku republikanët kanë shumicën. Dhe përkundër dëshirës së të dy palëve për të reformuar policinë, pozicionet e tyre janë aq të ndryshme sa nuk duket se ka mundësi që një marrëveshje të arrihet së shpejti.

“Kanë kaluar një muaj që George Floyd tha fjalët e tij të fundit,” Unë nuk mund të marr frymë “dhe ndryshoi rrjedhën e historisë së kombit tonë,” tha kryetarja e Dhomës Nancy Pelosi para votimit.

Me miratimin e projekt-ligjit, parlamenti po “paguan haraçin për jetën e të gjithë atyre që humbën jetën nga dhuna e policisë, duke thënë” kurrë më “dhe duke vepruar”, shtoi ajo.

Projekt-ligji parashikon, ndër të tjera, ndalimin e bllokimit të bllokimit të kokës si një taktikë për të ndaluar një të dyshuar dhe për të luftuar kundër imunitetit të oficerëve të policisë në Shtetet e Bashkuara. Në veçanti, për veprat penale të lidhura me drogën, ajo ndalon policinë të hyjë në shtëpitë e të dyshuarve pa trokitur fillimisht në derë. Briona Taylor, një infermiere 26-vjeçare afrikano-amerikane, e cila u qëllua për vdekje nga policia brenda shtëpisë së saj, u vra në një incident të ngjashëm në mars.

Më 16 qershor, Presidenti amerikan Donald Trump nënshkroi një dekret që ndalonte përdorimin e “gjurit në kokë”, përveç në rastet kur jeta e një oficeri policie është në rrezik, dhe që parashikonte një reformë të kufizuar të zbatimit të ligjit. Dekreti vlen vetëm për policinë federale, ndërsa Trump i kishte kërkuar Kongresit të miratojë një legjislacion më gjithëpërfshirës.

Demokratët të mërkurën bllokuan miratimin e një projekt-ligji republikan për reformën e policisë në Senat, duke thënë se nuk ishte aq gjithëpërfshirës.

Tom Scott, senatori i vetëm republikan afrikano-amerikan dhe autori i projektligjit dhe Trump akuzon Demokratët se nuk dëshirojnë një marrëveshje mbi një projekt-ligj para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit.

Sidoqoftë, në një konsensus të rrallë, Senati ka miratuar një masë për të ngritur një komitet për të shqyrtuar gjendjen e burrave dhe djemve afrikano-amerikanë në Shtetet e Bashkuara, sipas projekt-ligjit të Tim Scott.

Shtatë afro-amerikanë të paarmatosur janë vrarë nga policia në Shtetet e Bashkuara deri më tani këtë vit, dhe në vitin 2019 numri i tyre ka qenë në 14. Por ata nuk përfshijnë njerëz që humbën jetën në mënyra të tjera gjatë ndërhyrjes ose arrestimit të policisë, siç është George Floyd. Ekspertët ankohen se provat për këto incidente janë jo të plota.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.