Dhjetra pasagjerë me ‘simptoma gripi’ në një anije lundrimi…

0

Një anije lundrimi me më shumë se 1.800 pasagjerë, 42 prej të cilëve kanë raportuar simptoma të gripit, u përzunë nga Kili dje të hënën, ku kërkesa u refuzua për shkak të shqetësimeve të ngritura nga pandemia koronavirus.

Zaandam me flamur holandez, i operuar nga Holland America (Carnival Group), lundroi nga Buenos Aires më 7 Mars. Kapiteni kërkoi leje për t’u nisur përpara se të vazhdonte në destinacionin e destinuar, Fort Lauderdale (Florida), në SH.B.A. përmes Kanalit të Panamasë.

Holland America raportoi në një njoftim për shtyp se trembëdhjetë pasagjerë nga 1.243 dhe 29 anëtarë të ekuipazhit nga 586 kishin “simptoma të gripit”.

“Meqenëse është sezoni i gripit dhe asnjë kuti testi COVID-19 nuk është në dispozicion në bord, aktualisht është e vështirë të përcaktohet saktësisht se çfarë ata kanë”, shtoi kompania, duke vërejtur se respekton rekomandimet e SH.B.A. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Zaandam, pasi kaloi Cape Horn, ishte menduar të ndalonte në 21 Mars në San Antonio, një port në kryeqytetin kilian të Santiago.

“Megjithë konfirmimin e mëparshëm se pasagjerët mund të zbarkonin në Punta Arenas, Kili jugor, për të hipur në një aeroplan, askujt nuk ju lejua të zbriste. Askush nuk ka qenë në bordin e anijes që nga 14 mars në Punta Arenas, “tha Holland America në një njoftim për shtyp të ngarkuar në faqen e saj të internetit.

Më 20 dhe 21 Mars, anija e lundrimit u lejua të thjesht të furnizohej me ushqime, ilaçe dhe karburant në Valparaiso, Kili.

Të paktën njëqind prej udhetarëve janë francezë, përfshirë prindërit e Gourvan Le Pavec, i cili i tha Byrosë Franceze se situata në bord po përkeqësohet çdo ditë.

“Që prej 15 marsit, anija po lundron përgjatë bregdetit të Kilit, pa e ditur se ku të shkojë,” kapiteni po shqyrton “mundësi të ndryshme”, por pa destinacion “të qartë”, shpjegoi ai.

Që nga e diela, kur është zbuluar “rasti i parë i dyshuar” i një infeksioni koronavirus, ekuipazhi ka vendosur të gjithë pasagjerët “të mbyllur në kabinat e tyre dhe kontakti i tyre i vetëm” me botën e jashtme është “ushqimi që i lë ata para dyerve të tyre” “Shtoi ai.

Kili njoftoi më 18 mars se po u mbyll kufijve të tij të gjithë udhëtarëve që udhëtojnë me tokë, ajër dhe det. Që nga e hëna, vendi i Amerikës Latine numëroi 746 raste të infeksionit koronavirus dhe dy vdekje.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.