Dhimbje koke në Athinë nga zhvillimet e luftës në Libi dhe roli i Turqisë

0

Zhvillimet në javët dhe ditët e fundit në Libi kanë shkaktuar shqetësime serioze në Athinë. Ngjarjet në terren kanë çuar në përmbysjen e epërsisë së Khalifa Haftar dhe forcimin e qeverisë nën Fagez al-Saraz, e cila është e njohur ndërkombëtarisht nga Kombet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian (BE). 

Komplikimi përkeqësohet nga fakti se sukseset ushtarake të Qeverisë së Akordit Kombëtar (GNA) kanë qenë të bazuara në mbështetjen kryesore të dhënë nga Turqia, si nga ajri falë furnizimit me drone dhe mbulesës ajrore nga fregatat e Marinës Turke jashtë Libisë. , por edhe me praninë e këshilltarëve të saj ushtarakë dhe mercenarë nga Siria në terren.

Ushtria qeveritare e Sarazit ka kapur një sërë qytetesh në bregdet, si dhe bazën ajrore al-Watiya, shkatërroi armë të konsiderueshme në anën e Haftarit dhe shkatërroi linjat e furnizimit të forcave të saj. Qëllimi tjetër, edhe pse i vështirë, është kapja e qytetit të Tarhuna. Ndryshimi i situatës gjithashtu krijon çarje në të gjitha forcat që mbështesin Haftarin dhe i gjithë skenari është një lajm i keq për palën greke.

Λιβύη: Πονοκέφαλος στην Αθήνα από τις πολεμικές εξελίξεις και το ρόλο της Τουρκίας | in.gr

Nuk është vetëm Memorandumi i Mirëkuptimit Turko-Libian ai që duhet të shqetësojë Greqinë. Tani Ankaraja ka mundësinë të ndërtojë një urë serioze në vendin e Afrikës së Veriut dhe në të njëjtën kohë të luajë një rol kryesor në tryezën e bisedimeve kur të vijë koha që të dy palët të takohen.

Afrimi midis Ankarasë dhe Uashingtonit

Ka edhe lëvizje serioze në sfond. Duket se kohët e fundit ka pasur një qasje për çështjen Libiane midis Ankarasë dhe Uashingtonit. Pala amerikane (dhe më saktësisht Departamenti i Shtetit) e konsideroi Haftarin si i varur nga Moska. Reflekset anti-ruse në Departamentin e Shtetit të SHBA janë shumë të ndjeshme dhe Turqia duket se po përfiton prej tyre. Për më tepër, Uashingtoni nuk ishte entuziast për procesin në Berlin që nga fillimi. Në të njëjtën kohë, burimet e huaja diplomatike thanë se rusët më në fund kishin filluar të distancohen nga Haftari, megjithëse marrëdhëniet që ishin krijuar ishin më shumë të një natyre transaksionare.

Athina vlerëson se do të jetë në gjendje disi të jetë në lojë në raundin tjetër të negociatave për Libinë, duke pasur parasysh rolin e saj në operacionin “IRINI” të BE për të zbatuar embargon e armëve të KB. Sidoqoftë, ata që mendojnë realisht politikat në kryeqytetin Grek i dinë kufijtë e këtij biznesi.

Tashmë, Ankaraja ka transferuar të gjitha sistemet e nevojshme të armëve në Libi. Përgjigja e partnerëve evropianë për Operacionin IRINI ka qenë anemike dhe shënjestrimi i saj është konsideruar nga njëanshmëri nga shumë vende, pasi nuk përfshinin në mbikëqyrje të embargos edhe kufijtë tokësore përmes Egjiptit.

Roli kryesor i Emirateve të Bashkuara Arabe

Loja diplomatike do të jetë shumë e vështirë në të ardhmen e afërt. Tashmë, Haftar ka bërë thirrje për armëpushim, “Gaddafis” që e mbështetën atë po e braktisin, Egjipti duket se nuk dëshiron ta tërheqë zjarrin në kufijtë e tij. Lojtari kryesor mbeten Emiratet e Bashkuara Arabe, e cila është e vendosur për të parandaluar ngritjen e islamistëve të vijës së ashpër në Libi. A do ta mbajnë të njëjtin qëndrim deri në fund?

Askush nuk mund të jetë i sigurt. Athina vendosi menjëherë, “letrat” ​​e saj në favor të Haftarit dhe tani është duke u përballur me një mjedis të vështirë. Disa besojnë se kontakti me Angela Saleh, Kryetarin e Parlamentit, plotësisht të diskredituar, mund të rezultojë i dobishëm, pasi kjo e fundit kërkon të lëvizë në mënyrë autonome, me mbështetjen e Moskës.

Por loja është multifaktorale. Nuk do të zgjidhet nga lëvizjet spazmatike ose nga caktimi i të dërguarve specialë të dobët. Athinës i duhet të hartojë një politikë të qartë me propozime edhe për të ardhmen politike të Libisë, pasi ajo ka interesa jetike në rajonin e Mesdheut, për ta komunikuar atë në BE dhe kudo tjetër që vlerësohet e përshtatshme.

Vendet fqinje evropiane kanë injoruar interesat greke dhe kjo nuk mund të vazhdojë akoma. Padyshim, rreziku më i madh që shohin grekët është dërgimi i një anijeje kërkimore turke në jug të Kretës. Sidoqoftë, një përjashtim i mundshëm i Greqisë nga raundi tjetër i bisedimeve mbi Libinë do të ishte një goditje e madhe dhe një humbje serioze diplomatike.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.