Bullgaria kushtëzon bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE

0

Bullgaria i ka dërguar një memorandum shpjegues Këshillit të Bashkimit Evropian, që përmban një pozicion frenues mbi pranimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkim.

Dokumenti mbështetet nga të gjitha partitë politike të përfaqësuara në Asamblenë Kombëtare.

Memorandumi shprehet qartë se Shkupi duhet t’i përmbahet në mënyrë rigoroze parimeve dhe vlerave të BE-së dhe marrëveshjes së fqinjësisë së mirë të nënshkruar midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut në 2017, bllokimi i Komisionit të Përbashkët Bullgari-Maqedoni e Veriut për Çështjet Arsimore dhe Historike, pezullimi i të gjitha investimeve Bullgare në vend dhe përndjekja e politikanëve është plotësisht e papranueshme për Sofjen, thuhet në memorandum.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.