Bota po i afrohet pikës kritike të koronavirusit

0

Bota po i afrohet me shpejtësi një “pike kritike” në përhapjen e koronavirusit, sipas ekspertëve, të cilët paralajmërojnë se sëmundja po tejkalon përpjekjet për ta përmbajtur atë, pasi shpërthimet e mëdha detyruan Italinë dhe Iranin të vendosin kufizime të rrepta të udhëtimit të brendshëm dhe presidentin e Koresë së Jugut të verë vendin në alarmin e kuq.

Disa nga vendet më të prekura nga virusi po përpiqen të ndalojnë përparimin e tij dy ditë pasi Tedros Adhanom Ghebreyesus, drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), tha se bashkësia ndërkombëtare duhet të veprojë shpejt përpara se të ngushtojë “dritaren e mundësive”. plotësisht.

Me gati 78,000 raste të Covid-19 të konfirmuara tani në të gjithë globin, ekspertët thonë se situata së shpejti do të arrijë në një prag kritik.

Në 11 qytete në veri të Italisë, 50,000 njerëz kanë vënë karantinë që nga e premtja në mbrëmje, me policinë duke patrulluar rrugët dhe gjobat e vendosura për këdo që kapet duke hyrë ose duke dalë zonat shpërthimi të virusit. 

Në Iran , autoritetet kanë urdhëruar mbylljen e shkollave, universiteteve dhe qendrave të tjera arsimore në 14 provinca si “një masë parandaluese”.

Të dielën, presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in, e vendosi vendin në “alarm të kuq” pasi raportoi vdekjen dhe 123 raste të reja të koronavirusit, duke çuar numrin e përgjithshëm të infektuarve në 556.

Dhe 4 nga 32 pasagjerët që lundronin me kryqëzorin “Diamante”, Britanike dhe Irlandeze u kthyen në Mbretërinë e Bashkuar të shtunën, kanë dalë pozitivë në testet për Covid-19, tha të Dielën Zyrtari Kryesor i Mjekësisë për Anglinë. Kjo e çon në 13 numrin e përgjithshëm të rasteve të konfirmuara në Mbretërinë e Bashkuar.

Ndërsa numri i pacientëve në të gjithë botën është në rritje, disa grupe virusesh nuk kanë treguar ndonjë lidhje të dukshme me Kinën, duke lënë ekspertët të përpiqen të përcaktojnë se ku kanë filluar.

Paul Hunter, profesor në mjekësi në Universitetin e Anglisë Lindore dhe një autoritet mbi infeksionin e ri të koronavirusit, i bëri jehonë paralajmërimit të Tedros dhe tha se koha për përmbajtjen e sëmundjes po mbaronte.

“Drejtori i përgjithshëm i OBSH ka folur kohët e fundit për një ngushtim të dritares së mundësive për të kontrolluar epideminë aktuale,” tha ai. “Pika e marrjes pas së cilës aftësia jonë për të parandaluar përfundimin e një pandemie globale duket shumë më e afërt pas 24 orëve të kaluara.”

Polici dhe zbulues i maskuar
 Një oficer policie dhe një zbulues i maskuar në karnavalin e braktisur të Venecias. Fotografia: Manuel Silvestri / Reuters

Hunter tha se ndërsa çështjet ishin në rënie në Kinë, ku filluan shpërthimi, fundjava kishte parë disa “jashtëzakonisht të lidhura me zhvillimet diku tjetër”.

Ai tha se rritja e rasteve të Koresë së Jugut kishte qenë e paparë deri më tani si epidemi, duke shtuar: “Identifikimi i një grupi të madh të rasteve në Itali është një shqetësim i madh për Evropën dhe ne mund të presim që të ketë edhe disa raste të tjera të identifikuara në ditët e ardhshme. “

Hunter tha gjithashtu se situata në Iran mund të ketë pasoja të mëdha për Lindjen e Mesme. “Një problem i mëtejshëm me çështjet iraniane janë konfliktet e armatosura në rajon,” tha ai.

Dr Robin Thompson, bashkëpunëtor i ri i kërkimit shkencor në epidemiologjinë matematikore në Universitetin e Oksfordit, theksoi se numrat e çështjeve në Itali ishin dyfishuar midis të premtes dhe të shtunës. “Kjo është një fazë e rëndësishme e shpërthimit të koronavirusit,” tha ai. “Izolimi i shpejtë i rasteve edhe të zonave të prekura është i rëndësishëm për parandalimin e transmetimit nga personi në person nëpër Evropë. Shtë kritike që udhëzimet e shëndetit publik ndiqen. “

Dy njerëz kanë vdekur nga virusi në Itali që nga e premtja dhe më shumë se njëqind raste janë raportuar tani, shumica e tyre kanë në qendër rreth qytetit të vogël të Codogno, rreth 40 milje në jug-lindje të Milanos.

Ata që jetojnë në zonat e prekura tani përballen me ato që tha kryeministri, Giuseppe Conte, se mund të ishin javë mbyllje. Dy ditët e fundit të karnavalit të Venecias u anuluan dhe gjithashtu u prek edhe java e modës në Milano.

Irani ka regjistruar tetë vdekje nga virusi, numri më i lartë i çdo vendi jashtë Kinës. Tre vdekjet e fundit të raportuara të Dielën ishin mes 15 rasteve të reja të konfirmuara, duke e çuar numrin e përgjithshëm të infeksioneve në 43. Katër infeksione të reja të shfaqura në kryeqytet, Teheran, shtatë në qytetin e Qom, dy në Gilan dhe një në Markazi dhe Tonekabon , tha zëdhënësi i ministrisë së shëndetësisë, Kianoush Jahanpour.

Pakistani u përgjigj duke mbyllur kufirin e saj tokësor me Iranin, ndërsa Afganistani tha se po pezullonte udhëtimin në Iran “për të parandaluar përhapjen e Coronavirus dhe mbrojtjen e publikut”. Turqia gjithashtu mbylli kufijtë e saj dhe tha se do të ndalojë fluturimet në hyrje, duke shtuar se të gjitha autostradat dhe hekurudhat në kufi do të mbyllen të dielën pasdite.

Jordania, ndërkohë, nuk do të lejojë hyrjen e qytetarëve të Kinës, Iranit dhe Koresë së Jugut dhe të huajve të tjerë që udhëtojnë nga ato vende në përgjigje të shpërthimit vdekjeprurës.

Duke njoftuar vendimin e tij për të ngritur nivelin e alarmit të Koresë së Jugut të Dielën, Moon tha që qeveria dhe autoritetet lokale nuk duhet të hezitojnë të ndërmarrin masa “të papara, të fuqishme” për të përmirësuar sëmundjen virale pa u kufizuar nga “rregulloret”.

Qendra Koreane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve tha se ata kishin vendosur më shumë se 9000 anëtarë Shincheonji në vetë-karantinë.

Ngritja e nivelit të alarmit erdhi ndërsa një ministër i qeverisë japoneze kërkoi falje pasi lejoi një grua të linte anijen lundruese të goditur nga koronavirus “Diamond Princess”, të mërkurën, testuar pozitivisht për infeksionin duke ngritur më shumë pyetje në lidhje me menaxhimin e vendit të shpërthimit .

Duke paralajmëruar se epidemia e virusit në Kinë ishte “ende e rëndë dhe komplekse”, presidenti kinez, Xi Jinping, bëri thirrje të Dielën për më shumë përpjekje për të ndaluar shpërthimin, ringjalljen e industrisë dhe parandalimin e sëmundjes. Xi mbrojti përgjigjen e partisë komuniste në pushtet si “në kohë dhe efektive” në një video konferencë me zyrtarë të ngarkuar me punën kundër sëmundjeve, sipas agjencisë së lajmeve Xinhua.

“Situata aktuale e epidemisë është ende e rëndë dhe komplekse,” citoi Xinhua Xi të thoshte. “Parandalimi dhe kontrolli janë në fazën më kritike.”

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.