Bjellorusia do të mbyllë rrugët e tranzitit nëse vendosen sanksione, thotë Lukashenko

0

Udhëheqësi Bjellorus Alexander Alexander Lukashenko, është duke u përballur me një rrevoltë popullore gati tre javore që nga zgjedhjet e diskutueshme, kërcënoi të premten se do të ndërpresë rrugët evropiane të tranzitit në të gjithë vendin e tij nëse vendosen sanksionet.

Duke folur gjatë një vizite në fabrikën e qumështit në lindje të vendit, Lukashenko tha se ai do të bllokojë fqinjët evropianë që të dërgojnë mallra në Rusi mbi territorin Bjellorusisë dhe do të devijojë eksportet që transportohen tani nëpër portet në Lituaninë vend anëtar i BE.

“Ata u shëndoshën dhe harruan se çfarë është Bjellorusia. Dhe menduan se mund të frikësoheshim me raketa dhe tanke, ”citoi atë të thoshte agjencia e lajmeve shtetërore Belta. “Epo le të shohim se kush ka frikë nga kush. Ne do t’u tregojmë se cilat janë sanksionet. “

Mallrat nga Bjellorusia pa dalje në det përbëjnë pothuajse një të tretën e trafikut hekurudhor të Lituanisë dhe vëllimit të portit. Bjellorusia është gjithashtu një rrugë e madhe tokësore për mallrat evropiane të destinuara për Rusinë, dhe mbart tubacione për të dërguar naftë ruse në Evropë.

Lukashenko mohon akuzat e opozitës se ai ndërtoi zgjedhjet e 9 gushtit për të zgjatur sundimin e tij 26-vjeçar. Mijëra njerëz kanë dalë në rrugë për të kërkuar që ai të largohet. Ai thotë se protestuesit janë financuar nga Perëndimi dhe akuzon NATO-n për masazh forcash në kufijtë Bjellorusisë, të cilat aleanca mohon.

Lukashenko tha se ai kishte urdhëruar gjysmën e ushtrisë të hynte në gatishmëri luftarake dhe kishte rënë dakord me Presidentin rus Vladimir Putin që trupat e tyre mund të bashkoheshin në rast të një kërcënimi nga Perëndimi.

“Nëse ata (trupat e NATO-s) qëndrojnë ende, është e nevojshme të përdoret një grupim i përbashkët i forcave të armatosura, baza e së cilës është ushtria Bjelloruse,” tha Lukashenko. “Rusët duhet të na mbështesin dhe do të na ndjekin.”

Bjellorusia është aleati më i afërt i Rusisë. Vendi ish-Sovjetik dhe territori i saj është një pjesë integrale e strategjisë evropiane të mbrojtjes së Moskës. Sidoqoftë, Lukashenko është parë në Moskë si një mik i trullosur dhe Kremlini duhet të vendosë nëse do të qëndrojë me të apo do ta përzërë.

Në mundësinë më të madhe të gatishmërisë së Rusisë për të ndërhyrë se për të hequr dorë nga Lukashenko, Putini tha të enjten se Kremlin kishte ngritur një “forcë policore rezervë” me kërkesën e Lukashenkos, megjithëse do të vendoset të veprojë vetëm nëse është e nevojshme.

Duke folur të premten për forcën ruse, Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se shpresonte se “trupat e tilla nuk do të vendosen”.

Perëndimi deri më tani ka vepruar me kujdes, duke ekuilibruar simpatinë e tij për një lëvizje të sapoardhur pro-demokracisë Bjelloruse me shqetësimin e tij për provokimin e ndërhyrjes nga Rusia.

Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian diskutuan të enjten për sanksione ndaj një liste deri në 20 zyrtarë në Bjellorusi për të ushtruar presion ndaj Lukashenko në mbajtjen e zgjedhjeve të reja.

Merkel u tha gazetarëve se ajo kishte provuar të fliste me Lukashenkon përmes telefonit, por ai kishte refuzuar. Ajo tha se liria e shprehjes dhe e drejta për të protestuar “duhet të luftohet atje. Njerëzit duhet të lejohen ta bëjnë atë vetë pa ndërhyrje nga jashtë, nga kudo. “

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.