Bie numri i luftëtarëve të huaj në organizatën Shteti Islamik

0

Numri i luftëtarëve të huaj në organizatën terroriste Shteti Islamik, ka rënë dukshëm nga 35.000 në 25.000, ka bërë të ditur Bret Mekgark i dërguari i posaçëm i presidentit amerikan Barack Obama, për koalicionin ndërkombëtar që po lufton kundër islamistëve.

Mekgark, ka deklaruar se luftëtarët nga 120 vende i janë bashkuar Shtetit Islamik, transmeton Telegrafi.

Ai ka folur edhe për ecurinë e koalicionit të udhëhequr nga SHBA-të në luftën kundër Shtetit Islamik, duke thënë se ky grup është nën presion dhe se ka përgjysmuar pagat luftëtarëve të vet.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.