Beteja për paketat në turistike ka filluar…

0

Në një betejë për të tërhequr pjesën më të madhe të mundshme, të tregut të pushimeve verore në sezonin e këtij viti të dhe veçanërisht të turistëve Gjermanë, po zhvillohet mes Greqisë, Spanjës dhe Portugalisë. Në të njëjtën kohë, operatotët e mëdhenj të turneut gjerman, dhe veçanërisht TUI, DER Touristik dhe FTI Group, kanë nisur një promovim agresiv të shitjeve të paketave të udhëtimit për Greqinë, por edhe për ishujt Spanjollë, të cilët kanë arritur të kenë një profil shumë më të mirë epidemiologjik se nga territori kontinental i Spanjës.

Promovimet e agjencive gjermane të udhëtimit përfshijnë ofertën e anulimit falas deri në 14 ditë para udhëtimit, por edhe çmimet e ulura, të cilat vijnë ose nga ulja e marzheve të tyre të fitimit ose nga marrëveshjet e reja me hotelierët, ku ato ishin të mundshme. për t’u arritur.

Gjermania, e cila në vitin 2019 dërgoi 4 milion turistë në Greqi, të cilët çuan atje 2.9 miliardë euro, planifikon të heqë direktivën për udhëtime jashtë vendit më 15 qershor, sipas mediave kryesore gjermane. Shërbimet hoteliere në Greqi, por tani dhe në Portugali e Spanjë, si dhe agjencitë kryesore të udhëtimit, kërkojnë të nxjerrin pjesën më të madhe të mundshme të kërkesës gjermane për pushime në Evropën Jugore.

Qindra mijëra rezervime pushimesh në Greqi mbeten aktive në sistemin e agjentëve dhe hotelierëve grekë, të cilat u regjistruan para shpërthimit të pandemisë në Evropë pas datës 15 qershor. Megjithëse kapaciteti i transportit të linjave ajrore gjermane mbetet të shihet, gjithnjë e më shumë njerëz besojnë se mund të shohin turistët e parë gjermanë deri në fund të qershorit. Në çdo rast, të gjithë janë gati të venë bast se turistët gjermanët do të jenë të pranishëm që nga fillimi i korrikut.

Sidoqoftë, kërkesa e Gjermanisë për pushime jashtë vendit pritet të jetë e kufizuar në mënyrë të konsiderueshme këtë vit, si për shkak të rënies ekonomike dhe shqetësimeve në lidhje me pandeminë. Vlerësimet se sa e ulët do të jetë kërkesa këtë vit për muajt e tjerë të vitit shkojnë nga 50% në 90%, e me supozimin mesatar më afër 70%.


Me masa të rrepta mbrojtjeje, të cilat përfshijnë matjen termike të udhëtarëve para se të hipnin në traget, plotësimi i një pyetësori të veçantë nga ata që do të udhëtojnë dhe mbajtja e një distancë prej 1.5 metrash në të gjitha zonat e trafikut në anije, lëvizja drejt ishujve të Greqisë filloi dje. Anijet që nisen nga portet e Pireut dhe Rafinës lejohen të udhëtojnë me kapacitet të plotë në 50%, si pjesë e masave për koronavirusin. 

Autoritetet shëndetësore greke, në bashkëpunim me qeverinë, pritet të japin dritën jeshile për rifillimin e udhëtimit nga ata vende që janë të gatëshme të udhëtojnë deri në fund të majit. Pasi të vlerësohen të dhënat epidemiologjike nga vendet evropiane dhe ndërkombëtare për t’u kualifikuar. 

Pavarësisht publikimeve të ditëve të fundit, emërtimi i 19 vendeve (Austri, Bullgari, Serbi, Rumani, Shqipëri, Maqedoni Veriore, Bosnje, Kroaci, Poloni, Hungari, Sllovaki, Republika Çeke, Qipro, Izrael, Kinë, Kinë, Japoni,) vende nga e cila do të lejohen ardhjet ajrore, është fakt që kjo listë nuk është përfunduar ende. Në çdo rast, nëse gjithçka shkon sipas skenarit pozitiv, vendeve të tjera do të shtohen në listë për sa kohë që pandemia zvogëlohet.

Qeveria spanjolle njoftoi gjatë fundjavës se po kërkonte një pakt pan-Evropian për të tërhequr turistët nga Evropa “pa kufizime udhëtimi” përpara korrikut. Ajo inkurajon udhëtimet ndërkombëtare pa imponuar kufizime të udhëtimit për vendet dhe në përgjithësi si Mbretërina e Bashkuar, Franca dhe Gjermania,

Sipas zëdhënësit të qeverisë Maria Hesus Montero, Spanja është në kërkim të marrëveshjeve të udhëtimit me të gjithë Shengenin, në krahasim me marrëveshje të veçanta ose bilaterale të udhëtimit. Ajo po diskuton propozimin me BE dhe shpreson të arrijë një marrëveshje në ditët në vijim. 

Ministri i Jashtëm i Portugalisë Augusto Santos Silva njoftoi të premten se portat e vendit të tij janë të hapura për turistët. duke sqaruar se do të ketë disa kontrolle shëndetësore në aeroporte, por nuk do të ketë një karantinë të detyrueshme për ata që fluturojnë. Portugalia, e cila deri dje kishte regjistruar 30.200 raste të konfirmuara të COVID-19 dhe 1.289 vdekje, është prekur më pak se Spanja fqinje.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.