Berlini këmbëngul në takimin trepalësh përpara samitit të BE

0

Takimi të mërkurën i Këshillit të Atlantikut të Veriut të NATO-s (NAC) theksoi insistimin e Berlinit për dialog midis Greqisë dhe Turqisë, ndoshta në formën e një konference trepalëshe, përpara një samiti të udhëheqësve të Bashkimit Evropian këtë muaj.

Në të njëjtën kohë, me Berlinin që shihet duke marrë një qëndrim neutral në takimin e së mërkurës mbi çështjen e krizës Greko-Turke, Athina të do të paraqesë propozimet e saj në lidhje me iniciativën nga shefi i NATO-s Jens Stoltenberg për krijimin e një mekanizmi parandalimi të konfliktit në takimin e përfaqësuesve ushtarakë të Greqisë dhe Turqisë nën kujdesin e aleancës.

Athina është përpjekur të bëjë të qartë se takimi i sotëm nuk është një “dialog teknik” midis Greqisë dhe Turqisë, por një takim në të cilin pala Greke thjesht “paraqet komentet e saj” mbi iniciativën e Stoltenberg.

Në takimin e së mërkurës NAC, i cili u mblodh me kërkesë të Athinës, Greqia paraqiti rolin destabilizues të Turqisë në Mesdhe gjatë muajit të fundit dhe ndikimin negativ që kjo ka në krahun jugor të aleancës.

Më konkretisht, Përfaqësuesi i Përhershëm i Greqisë në NATO Spyros Lampridis thuhet se vuri në dukje se Turqia po bashkëpunon me Rusinë dhe Iranin në Lindjen e Mesme, në dëm të NATO-s dhe sponsorizon organizatat terroriste në vende të tilla si Siria. 

Ai gjithashtu vuri në dukje vendimin e Ankarasë për të blerë raketa ruse S-400. 

Sjellja e Turqisë, tha ai, ndaj Greqisë dhe retorika e fortë nga Presidenti i saj Rexhep Tajip Erdogan është në kundërshtim me Nenin 1 të Traktatit të NATO-s, i cili kërkon që anëtarët e aleancës të zgjidhin çdo mosmarrëveshje ndërkombëtare me mjete paqësore dhe të përmbahen nga “kërcënimi ose përdorimi të forcës. ” Ai gjithashtu paraqiti kushtet për dialog të vendosura nga Athina.

Në veçanti, përfaqësuesi grek këmbënguli që të gjitha anijet turke, përfshirë anijen kërkimore Oruc Reis, duhet të tërhiqen menjëherë nga zona e shelfit kontinental Grek. 

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.