Berlini i proteston Ankarasë për zjarrin ndaj patrullës së Frontex në Evros

0

Ministria e Jashtme gjermane së fundmi protestoi ndaj Ankarasë në lidhje me incidentin e prillit në Evros, kur ushtarët turq qëlluan në ajër një patrulle të FRONTEX, ku kishte personel Grek dhe Gjerman.

Sipas Der Spiegel, “qeveria gjermane ka protestuar para Turqisë për incidentin, ndërsa Ministria e Jashtme gjermane ka thirrur ambasadorin turk në Berlin dhe kërkoi sqarime”.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje parlamentare të parashtruar nga deputetja e gjelbër Irene Mikhalic, qeveria u përgjigj se: “Nuk është e qartë nëse ata qëlluan zyrtarët e Frontex».

Sidoqoftë, znj. Michalic i tha Spiegel se ajo do të dëshironte të ishte edhe më e rreptë: “Duhet t’i bëhet e qartë palës turke se një ngjarje e tillë nuk mund të pranohen dhe duhet të refuzohen rreptësisht,” tha ajo.

FRONTEX, ndërkohë, vazhdon të raportojë se masat e saj të sigurisë janë rritur, ndërsa drejtuesit e saj kanë qenë të udhëzuar të veshin xhaketa antiplumb më shpesh gjatë patrullave të tyre. Sidoqoftë, sipas informacioneve të cituara nga Spiegel nga pjestarë të forcave greke të sigurimit, që nga ajo kohë ka pasur të paktën katër incidente të tilla. Në një rast, ushtarët turq qëlluan nga një varkë në ajër për të frikësuar palën tjetër, thuhet në raport.

Raporti gjithashtu vëren se FRONTEX dëshiron të vazhdojë misionin e tij në Greqi të paktën deri më 6 qershor, ndoshta dhe më pas, përfundon një referencë në një dokument të brendshëm të Europol, i cili shprehet i shqetësuar se “do të bëhen përpjekje të mëtejshme (nga qeveria turke)” që të çojnë refugjatët në kufirin Grek “.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.