BE u kërkon vendeve që të zhbllokojnë kufijtë për kalimin e mallrave…

0

Bashkimi Evropian u kërkoi 27 anëtarëve të tij të hënën që të zhbllokojnë kufijtë e tyre dhe të lejojnë automjetet e mallrave të kalojnë nga një vend në tjetrin brenda 15 minutave për të siguruar rrjedhën e furnizimeve themelore dhe pajisjeve mjekësore.

Presidenti i Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha në një deklaratë video se masat e vendosura për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit gjithashtu kishin ngadalësuar dhe nganjëherë paralizuar transportin, duke shkaktuar vonesa dhe duke rrezikuar mungesat.

“Këtë fundjavë patëm disa pika kalimi me më shumë se 40 kilometra radhë. Kjo është një kohë pritjeje deri në 18 orë. Kjo duhet të ndalet, “tha ajo.

Transporti rrugor, i cili zë 75% të dërgesave të mallrave brenda BE-së, është goditur, veçanërisht në kufirin polako-gjerman, pas vendimit të Varshavës për të mbyllur kufijtë e saj për jo polakët, duke lënë Latvinë, Lituanët dhe Estonezët në pamundësi të kthehen në shtëpi.

Ministri i jashtëm gjerman Heiko Maas tha të hënën shumë prej problemeve në atë kufi ishin zgjidhur që dhe radhët e trafikut tani ishin shumë më të vogla.

Ekzekutivi i BE ka kërkuar nga vendet e BE që të përcaktojnë në pikat kryesore të kalimit si vendkalime kufitare “korsi jeshile”, përfshirë transportin hekurudhor, detar dhe ajror dhe rrugët ujore.

Kalimi përtej kufijve të tillë, tha Komisioni, nuk duhet t’i kalojë 15 minuta, duke përfshirë çdo kontroll apo ekzaminim shëndetësor të punonjësve të transportit. Shqyrtimet shëndetësore në thelb duhet të marrin formën e matjeve të temperaturës, tha ai.

Kalimet shtesë duhet të hapen ekskluzivisht për transportin e mallrave nëse ato të përcaktuara bëhen të mbingarkuara.

Korsitë e gjelbërta duhet të jenë të hapura për automjete që mbajnë çdo lloj malli. Vendet e BE-së gjithashtu duhet të pezullojnë përkohësisht çdo kufizim, siç është ndalimi i udhëtimit gjatë fundjavave ose gjatë natës.

Komisioni gjithashtu tha që dokumentet për punonjësit e transportit duhet të zvogëlohen për t’u bërë të mundur që ata të kalojnë kufijtë më shpejt. Për shembull, kufizimet e udhëtimit dhe periudhat e detyrueshme të karantinës duhet të hiqen për shoferët që nuk tregojnë simptoma.

Shoferi pritet të respektojë masat e distancës sociale, të tilla si qëndrimi në kabinat e kamionëve të tyre për të shmangur ndërveprimin shoqëror.

Udhëzimet e Komisionit gjithashtu kërkojnë bashkëpunim të ngushtë me Britaninë, e cila është në një periudhë të tranzicionit në Brexit, dhe vendet jo-BE si Zvicra dhe ato të Ballkanit Perëndimor.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.