BE po i kërkon Ankarasë të ndalë përshkallëzimet në Mesdhe

0

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Çështjet e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë Joseph Borrell është shprehur i shqetësuar për situatën në Mesdheun Lindor pas një takimi të Këshillit të Punëve të Jashtme, në të cilin mori pjesë edhe Sekretari i Shtetit Amerikan Mike Pompeo.

Në veçanti, Joseph Borel tha: “Ne jemi të shqetësuar për përshkallëzimin në Mesdheun Lindor. Ne u pajtuam për nevojën e de-përshkallëzimit në mënyrë që të mund të kthehemi bashkëpunimit të vërtetë. Ka pasur disa incidente ditët e fundit, dhe ne i dimë “.

I pyetur për situatën, Borel tha se “Sekretari i Shtetit i Shteteve të Bashkuara po merr parasysh situatën në Mesdhe, por kryesisht në lidhje me situatën në Libi”, ndërsa zyrtari evropian theksoi se situata në Mesdheun Lindor është duke u përkeqësuar. Greqia dhe Qipro ankohen se shpimet për nafte e gaz nga ana e Turqisë është shumë afër brigjeve të tyre “

Për më tepër, theksohej se këshilli tjetër i çështjeve të jashtme të BE-së do të trajtojë çështjen e marrëdhënieve të BE-së me Turqinë “duke marrë parasysh të gjitha aspektet e çështjes komplekse”.

Në të njëjtën kohë, Komisioneri Evropian tha që BE dhe SH.B.A do të përqendroheshin në dialogun strategjik për çështje kyçe si për BE ashtu edhe për SHBA, dhe theksoi se bashkëpunimi transatlantik është shumë i fortë.

Më parë, Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias, i cili është në Paris për një takim me homologun e tij francez Jean-Yves Le Drian, i dërgoi një mesazh në Ankarasë.

Në një intervistë për gazetën franceze “Le Figaro”ai tha se “Turqia nuk mund të përpiqet vazhdimisht të shantazhojë Evropën,” duke shtuar se “Parisi e ka kuptuar që në fillim se sfidat e Turqisë prekin jo vetëm Greqinë dhe Qipron, por tërë Evropën dhe Mesdheun”.

“Në nivelin ushtarak, prania e Marinës Franceze dhe pjesëmarrja e Francës në operacionin IRINI në rajon dërgon një mesazh të qartë: refuzimin e paligjshmërisë ndërkombëtare. Mbështetja franceze për Greqinë, por edhe për Qipron, është e përjetshme dhe e pathyeshme dhe unë jam shumë i lumtur për këtë “, nënvizon z. Dendias.


Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.