BE ngrin rritjen e Paktit të Stabilitetit

0

Klauzola e përjashtimit të përgjithshëm e Paktit të Stabilitetit dhe Rritjes është aktivizuar kohët e fundit nga Komisioni Evropian, si pjesë e veprimeve të tij për të menaxhuar krizën financiare që po zhvillohet me shpejtësi për shkak të pandemisë së re të koronavirusit covid-19. Klauzola, e cila nxitet për herë të parë, është në thelb ekuivalente me pezullimin e zbatimit të SGP dhe lejon që Shtetet Anëtare të shpenzojnë gjithçka që është e nevojshme për të parandaluar që ekonomitë e tyre të shemben si rezultat i rënies së ekonomisë.

Në një video duke njoftuar masën, Presidenti i Komisionit Ursula von der Leyne tha se “ne jemi duke hequr rregullat fiskale” në mënyrë që vendet anëtare të mund të ndërmarrin veprimet e nevojshme fiskale. Në të njëjtën kohë, ajo përshëndeti njoftimin e BQE-së dje për një program të ri të blerjes së pasurive prej 750 miliardë eurosh (PEPP), i cili mbron anëtarët e eurozonës nga rreziku i kostove të tepërta të huamarrjes.

Kujtohet se në njoftimin e së hënës në Eurogroup, ministrat e financave kishin mirëpritur mundësinë e nxitjes së klauzolës së përjashtimit të përgjithshëm, i cili pritet të miratohet zyrtarisht në Ecofin të së hënës. Shumica e vendeve të BE-së tashmë kanë paralajmëruar stimulim fiskal të rëndësishëm dhe pako të likuiditetit në ekonomi që do të çojnë deficitet e tyre mbi pragun e 3% të PBB-së.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.