Bavaria kërkon teste të detyrueshme për pushuesit që kthehen në Gjermani

0

Bavaria i ka bërë thirrje qeverisë federale gjermane të sqarojë se si do të bëhet testimi i shpejtë i koronavirusit në aeroporte për të siguruar që pushuesit që kthehen nuk do të çojnë në një rritje të rasteve në ekonominë më të madhe të Evropës.

Kryeministri bavarez Marcus Sender ka thënë se ka shqetësime në rritje se pushuesit do të shkaktojnë “shumë shqiponja të vogla”, duke përmendur vendpushimin e skive austriake që ishte burimi i disa prej rasteve të para të koronavirusit në Gjermani.

“Ne kemi nevojë për testime të detyrueshme në aeroporte dhe kemi nevojë për atë sa më shpejt të jetë e mundur,” i tha ai në një konference për shtyp. “Ne jemi duke përgatitur gjithçka në mënyrë që kur qeveria federale të na japë bazën ligjore, ne menjëherë mund të shtypim butonin” start “.”

Ministri i Shëndetësisë Jens Spann tha se qeveria po shqyrtonte nëse ligji që detyron një person të bëjë testin dhe të drejtat e tyre themelore po respektoheshin.
Në total, pandemia në Gjermani ka numrin e vdekjeve në 9 118 nga gjithsej 205.609 persona të infektuar, sipas Institutit Robert Koch, i cili është i specializuar në sëmundjet infektive.

Senter tha se vendet që konsiderohen me rrezik të lartë të cilat aktualisht përfshijnë Shtetet e Bashkuara, Brazilin dhe Turqinë gjithashtu duhet të rishikohen për të vlerësuar nëse zona të caktuara brenda vendeve evropiane duhet të shtohen në listë.

Britania dhe Norvegjia kanë imponuar një karantinë 14-ditore për vizitorët nga Spanja pas një rritje të rasteve në Katalonjë dhe Murcia.

Bavaria gjithashtu do të krijojë qendra testuese të koronavirusit në tre vendkalime rrugore, si dhe në stacionet e trenit në Mynih dhe Nuremberg.

Pas paraqitjes së Covid-19 në një fermë në Mamming, Bavari, ku 147 punëtorë u testuan pozitivë për koronavirus, u tha që shteti po planifikon të rrisë shpeshtësinë e inspektimeve dhe të rrisë në pesëfish gjobat për shkeljet që lidhen me koronavirusin deri në 25,000 euro. Bavaria gjithashtu ka kërkuar testime të detyrueshme për të gjithë punëtorët sezonalë dhe ka zgjeruar opsionet e kontrollit për punëtorët e bujqësisë.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.