Bahreini ndjek Emiratet në normalizimin e lidhjeve me Izraelin

0

Bahreini u bashkua me Emiratet e Bashkuara Arabe në rënien dakord për normalizimin e marrëdhënieve me Izraelin, një lëvizje e planifikuar pjesërisht përmes frikës së përbashkët ndaj Iranit, por që mund të lërë Palestinezët të izoluar.

Presidenti i SHBA Donald Trump postoi njoftimin në Twitter pasi ai foli në telefon, sipas Shtëpisë së Bardhë, me mbretin e Bahreinit Hamad bin Isa Al Khalifa dhe kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu.

“Kjo është me të vërtetë një ditë historike,” u tha Trump gazetarëve në Zyrën Ovale, duke thënë se ai besonte se vendet e tjera do të ndiqnin shembullin.

“Hapja e dialogut dhe lidhjeve të drejtpërdrejta midis këtyre dy shoqërive dinamike dhe ekonomive të përparuara do të vazhdojë transformimin pozitiv të Lindjes së Mesme dhe do të rrisë stabilitetin, sigurinë dhe prosperitetin në rajon”, thanë Shtetet e Bashkuara, Bahreini dhe Izraeli në një deklaratë të përbashkët.

Palestinezët u tronditën, nga frika e lëvizjeve si Bahreini dhe të ndonjë shteti tjetër i tij arab i Gjirit, do të dobësonte pozicionin pan-Arab që kërkon tërheqjen e Izraelit nga territori i okupuar dhe pranimin e shtetit Palestinez në këmbim të marrëdhënieve normale me vendet Arabe .

Një muaj më parë, Emiratet e Bashkuara Arabe ranë dakord të normalizojnë lidhjet me Izraelin sipas një marrëveshje të ndërmjetësuar nga SH.B.A. e planifikuar të nënshkruhet në një ceremoni në Shtëpinë e Bardhë e organizuar nga Trump, i cili po kërkon rizgjedhjen më 3 nëntor.

Ceremonia do të ndiqet nga Netanyahu dhe Ministri i Jashtëm i Emirateve Sheik Abdullah bin Zayed al-Nahyan. Në deklaratën e përbashkët thuhet se Ministri i Jashtëm i Bahreinit Abdullatif Al Zayani do të bashkohet në atë ceremoni dhe do të nënshkruajë një “Deklaratë historike të Paqes” me Netanyahun.

Netanyahu tha se vendimi i Bahreinit shënon një “epokë të re të paqes”.

“Për gjatë shumë viteve, ne jemi investuar në paqe dhe tani paqja do të investojë në ne, do të sjellë investime vërtet të mëdha në ekonominë e Izraelit,” tha Netanyahu në një deklaratë.

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Emirateve Hend al-Otaiba përgëzoi Bahreinin dhe Izraelin, duke thënë se shënoi “një tjetër arritje të rëndësishme dhe historike e cila do të kontribuojë jashtëzakonisht në stabilitetin dhe prosperitetin e rajonit”.

Bahreini, një shtet i vogël ishullor, është shtëpia rajonale dhe selia e Marinës Amerikane. Arabia Saudite në vitin 2011 dërgoi trupa në Bahrein për të ndihmuar në shuarjen e një kryengritjeje dhe, së bashku me Kuvajtin dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, në vitin 2018 i ofruan Bahrainit një ndihmë ekonomike prej 10 miliardë dollarësh.

Bahreini u bë vendi i katërt arab që arriti një marrëveshje të tillë me Izraelin, i cili shkëmbeu ambasada me Egjiptin dhe Jordaninë dekada më parë.

Një deklaratë e lëshuar në emër të udhëheqjes palestineze e cila e dënoi marrëveshjen si një tradhti ndaj çështjes palestineze.

“Udhëheqja palestineze e hedh poshtë këtë hap të ndërmarrë nga Mbretëria e Bahreinit dhe e bën thirrje që të tërhiqet menjëherë prej saj për shkak të dëmit të madh që i shkakton të drejtave të patjetërsueshme kombëtare të popullit Palestinez dhe veprimit të përbashkët Arab”, tha deklarata.

Ministria e Jashtme palestineze tha se ambasadori palestinez në Bahrein u thirr për konsultime.

Në Gaza, zëdhënësi i Hamasit Hazem Qassem tha se vendimi i Bahreinit për të normalizuar marrëdhëniet me Izraelin “përfaqëson një dëm të rëndë për çështjen Palestineze dhe mbështet okupimin”.

Husein Amir-Abdollahiani, një këshilltar special për çështjet ndërkombëtare për kryetarin e parlamentit iranian, e quajti vendimin e Bahreinit një tradhti të madhe ndaj çështjes islamike dhe palestinezëve.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.