Avionë ushtarakë gjermanë për të transportuar më shumë se tre duzina pacientë francezë me koronavirus…

0

Franca përdori dy trena me shpejtësi të lartë dhe një aeroplan ushtarak gjerman për të lëvizur më shumë se tre duzina pacientë me koronavirus të sëmurë kritikisht të dielën për të lehtësuar presionin mbi spitalet e mbingarkuara në Francën Lindore.

Rajoni i Grand Est ishte i pari në Francë që u godit nga një valë infeksionesh koronavirus dhe kanë lëvizur me shpejtësi drejt perëndimit për të përfshirë rajonin më të madh të Parisit, ku spitalet po shtojnë në mënyrë të dëshpëruar shtretër të kujdesit intensiv për të përballuar fluksin.

Numri i vdekjeve të koronavirusëve në Francë që nga 1 mars u ngjit në 13% në 2.606 të Dielën, ndërsa numri i përgjithshëm i infeksioneve të konfirmuara u rrit mbi 40,000.

Trenat e përshtatur posaçërisht transportuan 36 pacientë në rajonin Nouvelle-Acquitaine në jug-perëndim, ku një linjë e ambulancave prisnin jashtë stacionit të Bordeaux.

“Ne urgjentisht duhet të lehtësojmë bllokimet në njësitë e kujdesit intensiv të rajonit, sepse ju duhet të qëndroni një hap përpara,” i tha Francois Braun, kreu i paramedikës SAMU për radio RTL.

Kryeministri Edouard Philippe të shtunën paralajmëroi 67 milion njerëz në Francë se javët më të vështira në luftën kundër epidemisë do të vazhdonin akoma, pasi numri i pacientëve në mbështetje intensive të jetës u rrit në më shumë se 4600.

Spitalet po nxitojnë për të shtuar lehtësira të kujdesit intensiv, ndonjëherë duke marrë ventilatorë nga repartet që funksionojnë pasi ndërtojnë njësi të improvizuara. Medikamentet e eksperimentale janë duke u hartuar dhe mjekët në pension po kthehen në reparte.

Presidenti Emmanuel Macron ka vendosur ushtrinë për të ndihmuar në lëvizjen e të sëmurëve ndërsa një spital fushor është ngritur në qytetin lindor të Mulhouse.

Mjekët me kostume hazmat ngarkuan disa pacientë me rrezik jete në një aeroplan gjerman Airbus ( AIR.PA ) A400M në Strasburg për transferim përtej kufirit në qytetin gjerman Ulm.

Ministrja e ështjeve Evropiane Amelie de Montchalin përshëndeti ndihmën gjermane si një simbol të solidaritetit evropian, megjithëse ajo shprehu zhgënjimin për dështimin e anëtarëve të Bashkimit Evropian për të rënë dakord për mënyrën e zvogëlimit të rënies së mprehtë ekonomike.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.