Athina shqetësohet nga “sjellja e paparashikueshme” e Ankarasë…

0

Përmasa të reja, të paparashikueshme kanë marrë për Greqinë nga “fiksimi” i kërcënimit asimetrik nga Lindja, pasi shfaqja e pandemisë së koronavirusit modifikon planet e Ankarasë për Athinën dhe shton një ndryshim tjetër në situatën në zhvillim.  Qeveria e Erdogan është duke u përpjekur jo vetëm të kontrollojë informacionet në lidhje me dimensionet aktuale të koronavirusit brenda Turqisë, por edhe ta përdorë atë në mënyrë që të ushtrojë presion, dyshon Athina.

Sipas saj, Turqia po shantazhon Evropën.

Në të njëjtën kohë, vazhdon bllokimi i 200,000 maskave mbrojtëse të bëra nga fabrikat turke me porosi të qeverisë italiane dhe të mbeten akoma në doganë pavarësisht thirrjeve të drejtpërdrejta të kryeministrit Giuseppe Conte drejtuar Z. Erdogan.

Për më tepër, bazuar në informacionin e marrë nga telekonferenca e fundit e zotit Erdogan me kancelaren gjermane Angela Merkel, presidentin francez Emmanuel Macron dhe kryeministrin britanik Boris Johnson, si dhe diskutime në nivele të ndryshme. midis zyrtarëve evropianë dhe turq, Ankaraja po kërkon mbështetje politike për në veriun e Sirisë, por edhe ndihmë në një numër çështjesh të refugjatëve dhe më gjerë. 

Turqia po kërkon një shtesë prej 6 miliardë eurosh nga BE dhe për të lejuar turqit të hyjnë lirshëm në Evropë (liberalizimi i vizave), bashkimin doganor, bashkëpunimin kundër terrorizmit dhe krijimi i një zone sigurie në Siri. 

Nga Athina është bërë e qartë për të gjitha qendrat e vendimmarrjes se flukset e fundit të migrantëve në Evros, nën kujdesin dhe kujdesin e autoriteteve turke, ato nuk janë gjë tjetër veçse një luftë hibride kundër të drejtave sovrane greke. Në të vërtetë, siç zbuloi “K” të mërkurën e kaluar, Departamenti i Drejtësisë i BE-së Shërbimi Ligjor i Ministrisë së Jashtme ka parashtruar argumentet e nevojshme për t’i lejuar diplomatët grekë t’u sqarojnë aleatëve dhe partnerëve se situata në Evros nuk ka asnjë lidhje me ligjin ndërkombëtar për statusin e refugjatit.

Athina gjithashtu ka frikë se flukset e migracionit nga Ankaraja ka të ngjarë të përfshijnë jo vetëm terroristë dhe xhihadistë, por edhe transportues të mundshëm të koronavirusit.

Në përgjithësi në Athinë ekziston shqetësimi për metodologjinë e bisedimeve të ndjekura nga BE. kundër Ankarasë për rishikimin e deklaratës së BE-së – Turqi 2015, kryesisht nga Berlini. Sidoqoftë, spekulohet se pandemia në fakt po vë disa zhvillime në pritje.

Një element i ri në tensionin midis Greqisë dhe Turqisë në Evros është se Athina po përdor gjithashtu UAV për të monitoruar situatën në anën tjetër të lumit. Nuk do të ishte një ekzagjerim për të pretenduar se një “luftë e droneve” joformale u regjistrua në Evros ditët e fundit, pasi të dy palët po përpiqeshin të mblidhnin sa më shumë informacione në brigjet e lumenjve. Ajo që Athina dëshiron të shmangë është të provokojë një krizë serioze, në mes të një mobilizimi ushtarak nga shteti për të luftuar kundër pandemisë. Tashmë, përpjekjet për të prishur linjat e mbrojtjes në Evros, me një fluks të organizuar të 350 migrantëve të mërkurën, dhe një ngarkesë kamionësh prej 193 migrantësh në portin e Jia tregojnë se dëshira e Ankarasë për të ndërhyrë mbetet aktive.

Skenari negativ që Athina po shqyrton është një incident i ashpër nga Ankaraja që synon të largojë vëmendjen nga kritikat në rritje të një dështimi tjetër të menaxhimit të krizave që i shtohet dështimeve të qeverisë së Erdoganit në veri të Sirisë dhe Libisë. Deri më tani, vlerësohet se Ankaraja po përpiqet të ruajë praninë e saj. Gjithashtu, ditët e fundit, një stërvitje e madhe detare e njoftuar në Egje (nëse nuk anulohet në praktikë) është lënë pezull, gjë që tregon një sjellje dukshëm të ndryshme të Ankarasë në krahasim me të kaluarën.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.