Asnjë marrëveshje Brexit nuk kthehet si rrezik për ekonominë irlandeze

0

Shanset e periudhës së tranzicionit të status-quo të Britanisë që po përfundon pa një marrëveshje tregtare në fund të vitit është një rrezik që ekonomia irlandeze duhet të fillojë të përgatitet për të, tha Ministri i Financave Paschal Donohoe të premten.

“Ajo (Brexit) është kthyer në një rrezik, është përsëri si një rrezik për të cilin ne të gjithë duhet të planifikojmë, dhe besoj do të dimë pak para verës saktësisht se sa e vështirë do të jetë kjo çështje. Është e vështirë ta llogaritësh tani, “tha Donohoe para një konference virtuale.

“Jam shumë i ekuilibruar në vlerësimin tim se ku dhe kur është momenti. Në këtë pikë është shumë herët për të shtuar pesimizmin tonë dhe shumë herët për të shtuar dhe krijuar një sens optimizmi të pajustifikuar. Ne jemi të vendosur në mes për momentin. “

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.