Asnjë gjurmë pendimi ish-roja 93-vjeçare i një kampi nazist

0

Një ish-roje në një kamp përqendrimi nazist 93-vjeçar tha sot se “dëshiron të harrojë” ngjarjet për të cilat ka qenë në gjyq në Gjermani për disa muaj, por nuk ka shprehur as pendimin më të vogël.

“Dua të harroj, nuk dua të mendoj më për të kaluarën,” i tha Bruno Day një gjykate në Hamburg, sipas agjencisë gjermane të lajmeve.

Kryetari i gjykatës e kishte pyetur nëse kishte folur me fëmijët dhe nipërit e mbesat e tij për të kaluarën e tij kur shërbente si roje në kampin e Stutthof.

Dej akuzohet për bashkëpunim në vrasjen e më shumë se 5000 të burgosurve në kamp, ​​40 kilometra larg Gdanskut, në Poloninë e sotme.

“Unë nuk ndjehem fajtor për atë që ndodhi në atë kohë. Unë nuk kontribuova në asgjë përveç të qenit roje. Por unë duhej ta bëja, ishte një urdhër, “tha ai.

Avokatët e 93-vjeçarit pretendojnë se klienti i tyre, i cili ishte vetëm 17 vjeç kur arriti në Stuttgart, nuk iu bashkua SS në mënyrë vullnetare. Ai shërbeu në kamp nga gushti i vitit 1944 deri në prill 1945 sepse shëndeti i tij nuk e lejonte atë të dërgohej në front për të luftuar.

Prokuroria, nga ana e saj, pretendon se Dej ishte një anëtar kryesor i makinës shfarosëse naziste në kampet e vdekjes.

Rreth 65,000 njerëz vdiqën në Stuttgart. Shumica e tyre ishin hebrenj nga Shtetet e Balltikut dhe Polonia.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.