Arabia Saudite ndalon 11 princa dhe disa ish ministra për korrupsion

0

Organi i ri saudit anti-korrupsion ka ndaluar 11 princa, katër ministra të ulur dhe dhjetra ish ministra, thonë raportimet e medias.

Arrestimet erdhën disa orë pasi komiteti i ri, i kryesuar nga Princi i Kurorës Mohammed bin Salman, u formua me dekret mbretëror.

Sipas BBC princi Mohammed po lëviz për të konsoliduar fuqinë e tij në rritje ndërsa drejton një program reformash.

Nuk është e qartë se çfarë dyshohet për të ndaluarit. Megjithatë, transmetuesi saudit Al-Arabiya tha se hetimet e reja ishin nisur në përmbytjet e Jeddah-it të vitit 2009 dhe shpërthimi i virusit Mers, i cili u shfaq në Arabinë Saudite në vitin 2012.

Komiteti i ri anti-korrupsion ka fuqinë të lëshojë urdhër-arrestet dhe ndalimet e udhëtimit, njoftoi Agjencia Shtetërore e Gazetarisë Saudite (SPA).

Princi Mohammed kohët e fundit tha se kthimi i “islamit të moderuar” ishte çelësi i planeve të tij për modernizimin e Arabisë Saudite.

Duke ju drejtuar një konference ekonomike në Rijad, ai u zotua të “zhdukë shumë shpejt ekstradimin e ekstremizmit”.

Vitin e kaluar, Princi Mohammed zbuloi një plan të gjerë për të sjellë ndryshime sociale dhe ekonomike në mbretërinë e varur nga nafta.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.