Aplikacionet “Ndjekja Dixhitale” në celular. Si funksionon sistemi Google / Apple

0

Me koronavirusin që po vazhdon të përhapet, shumë qeveri në mbarë botën kanë krijuar tashmë ose po përgatisin aplikacione që ato të përdoren në telefonat inteligjentë dhe do ta bëjnë më të lehtë për autoritetet shëndetësore. Këto janë aplikacione që përdorin teknologji që mund të arrijnë të ashtuquajturat gjurmim të kontaktit dixhital, d.m.th “ndjekja dixhitale” e kontakteve të infektuar.

Kohët e fundit, ndërsa ekspertët janë veçanërisht të shqetësuar në lidhje me atë nëse një zgjidhje e tillë është efektive qoftë në parandalimin e karantinës, qoftë në periudhën pas karantinës, dy gjigantët më të mëdhenj të teknologjisë në botë kanë njoftuar teknologjinë e tyre të ndjekjes dixhitale. ka kufij.

Në të njëjtën kohë, Izraeli, Singapori, Hong Kongu, Tajvani dhe Koreja e Jugut tashmë po testojnë teknologji të tilla në shoqëritë e tyre, ndërsa revista Science shkruan se shpejtësia e përhapjes së pandemisë është aq e madhe sa gjurmimi manual nuk është i mjaftueshëm. .

 “Për herë të parë, Singapori zbatoi këtë sistem disa javë më parë në aplikacionin Trace Together, ndërsa Izraeli ka përgatitur diçka të ngjashme me aplikacionin Shield. Kushdo që arrin në Hong Kong duhet të përdorë aplikacionin Stay Home Safe. Sidoqoftë, tani ekziston ideja që Apple dhe Google po lansojnë bazuar në saktësisht të njëjtin model operativ “, shpjegon për APE-MPE eksperti në Big Data (Panag Data) Panagiotis Tzamtzis.

Ky propozim i veçantë, i bërë në 10 Prill, përfshin përdorimin e teknologjisë Bluetooth (përfshirë ndjekjen e afërsisë Bluetooth). Me të, takimi i dy personave “regjistrohet” kur afrohen me njëri-tjetrin, por pa zbuluar identitetin dhe vendndodhjen e tyre. Të dy kompanitë kanë premtuar të krijojnë softuer që do të lejojnë që telefonat mobil të kenë transmetime unike, “kode të krijuara në mënyrë kriptografike” përmes Bluetooth, kode që do ta bëjnë të pamundur të zbuloni se kush është tjetri, me kë u bë shkëmbimi. dhe informacioni shëndetësor. 

Sidoqoftë, studiuesit në MIT, Universiteti i Torontos, Universiteti McGill dhe Harvard kanë sugjeruar sisteme për ndjekjen dixhitale të njerëzve bazuar në GPS, por ata duket se po humbasin betejën mbi aplikacionet bazuar në Bluetooth.

Si do të funksionojë sistemi Google / Apple?

Informacioni në lidhje me këtë bashkëpunim është, deri më tani, i mëposhtëm: fillimisht, në mes të majit, kompanitë do të shtojnë në iPhone dhe smartphone inteligjentë mundësinë për të shkëmbyer informacione pa tel përmes aplikacioneve, të cilat do të menaxhohen nga shërbimet shëndetësore të secilit vend.

Prandaj, nëse një përdorues konstatohet se është pozitiv në lidhje me COVID-19 dhe pastaj këto hidhen te të dhëna në aplikacionin e shëndetit publik të vendit të tyre, të gjithë përdoruesit e kësaj aplikacioni me të cilët ishin afër do të njoftohen për kontaktin e tyre, me personin e diagnostikuar gjatë 14 ditëve të mëparshme, ose brenda periudhës së specifikuar nga shërbimet shëndetësore të secilit vend.

Theksohet se përdoret vetëm teknologjia Bluetooth, nuk ka të dhëna për vendndodhjen të mbledhura nga përdoruesit, p.sh. celular, ndërsa teknologjia nuk mbledh absolutisht asnjë të dhënë nga kushdo që nuk ka një diagnozë pozitive të COVID-19. Vetëm autoritetet shëndetësore të secilit vend do të kenë qasje në “zemrën” e softuerit (ndërfaqja e programimit të aplikacionit, API).

Hapi tjetër në hartimin e dy gjigandëve të teknologjisë është që kompanitë të përfshijnë këtë teknologji dixhitale të përcjelljes – programin e gjurmimit të kontaktit – direkt në të njëjtat sisteme operative që ata vendosin në telefonat mobil, në mënyrë që askush të mos ketë nevojë për “shkarkimin” dhe instalimin e një aplikacioni ( app). Kjo nuk do të jetë e detyrueshme, kështu që përdoruesit mund të mos e pranojnë atë (“të heqë dorë”).

 “Dallimi i rëndësishëm është se ky sistem mund të funksionojë globalisht, në vend si në atë kombëtar të Singaporit ose vendeve të tjera. Për sa i përket çështjeve të sigurisë, nuk ka ende informacion të mjaftueshëm se si funksionon për të kuptuar nëse mund të përdoret në mënyra më intruzive, “tha zoti Tzamtzis, i cili shpjegoi se” sigurisht mënyra se si funksionon. të sistemit mund të prodhojnë të dhëna të ndjeshme “.

“Nivelimi i kurbës” dhe privatësia, shqetësimet e ekspertëve

Sot, Apple iOS dhe Google Android vlerësohet të kenë tre miliardë përdorues, kështu që pritej që Apple dhe Google të kishin ndezur diskutime në të gjithë botën.

“Aplikimet për përcjelljen dixhitale, me variacione të ndryshme, pak a shumë miqësore private, duket se janë një” mjet “tjetër në betejën për të frenuar pandemitë. Përveç sigurimeve të dhëna për nevojën për projektin, ekziston shqetësimi nëse kufizimi i rreptë i përdorimit të të dhënave personale të ndjeshme të mbledhura nga këto aplikacione mund të arrihet vetëm për këto qëllime dhe brenda kufijve të pëlqimit të tij si përdorues, dhe nga ana tjetër me atë që garanton përpunimin përkatës ”, thekson Athena Kontogianni, drejtore e Qendrës Evropiane të Konsumatorëve të Greqisë, për aplikimet e gjurmimit dixhital.

Sipas zonjës Kontogianni, çështjet që lindin shqetësim nëse në të vërtetë vihet re anonimiteti i kontakteve që gjurmohen, ndërsa një element thelbësor janë edhe termat sipas të cilave të dhënat e mbledhura fshihen përgjithmonë, “qoftë kur hiqen ato të kushteve të jashtëzakonshme, ose kur përdoruesi vendos të çinstalojë aplikacionin nga telefoni i tij celular “.

Saktësia dhe besimi i qytetarëve

“Thjesht erdhi në vëmendjen tonë atëherë. Unë nuk mendoj se telefonat mobil janë përdorur për të mbledhur të dhëna të tilla personale të ndjeshme “, erdhi në treg në një kohë të shkurtër dhe në një moment të çuditshëm. “Më mirë do të ishte të kishim më shumë kohë për të parë sistemin, për dobësitë e mundshme të sigurisë”, thotë eksperti i teknologjisë Big Data.

“Është si një përrallë me një bari dhe ujk. Kur bëhet fjalë për të dhëna, nuk mund të rrezikoni të keni cilësi të ulët, sepse ka shumë të ngjarë që të ketë efekt të kundërt. Imagjinoni një aplikacion që ju dërgon njoftime të shpeshta se keni rënë në kontakt me dikë që është infektuar, por akoma nuk keni simptoma. Do të përfundojmë me disa njerëz që besojnë se situata e tanishme është një ekzagjerim dhe se nuk është e nevojshme të zbatohen masat “, sqaroi z. të dhëna dhe matje më të besueshme (p.sh. vendndodhja, hapësira, kohëzgjatja e takimit), diçka që do ta bëjë natyrën e të dhënave të mbledhura nga aplikacioni më të ndjeshme.

“Sot, unë mund të shoh ndjekjen dixhitale duke punuar më shumë në një formë pilot, vullnetarisht dhe në një shkallë më të vogël, për të parë nëse mund të jetë një model që mund të vendoset në mënyrën e duhur, për të siguruar ndihmë thelbësore në të ardhmen e largët”, përfundon ai. Z. Tzamtzis.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.