Anija e studimore Oruc Reis e Turqisë kthehet pranë bregut jugor të Antalias

0

Anija e kërkimeve sizmike e Turqisë Oruc Reis u kthye në ujërat pranë provincës jugore të Antalias të dielën, treguan të dhënat e Refinitiv, një lëvizje që Greqia tha se ishte një hap i parë pozitiv në lehtësimin e tensioneve mbi burimet natyrore në det të hapur.

Por Ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar uli rëndësinë e lëvizjes, duke thënë se anija ishte kthyer në breg si pjesë e planeve të planifikuara.

Anëtarët e NATO-s, Turqia dhe Greqia kanë pretendime të mbivendosura për zonat kontinentale dhe të drejtat për burimet e mundshme të energjisë në Mesdheun lindor. Tensionet u rritën muajin e kaluar pasi Ankaraja dërgoi anijen kërkimore Oruc Reis për të studiuar perspektivat e mundshme të shpimit të naftës dhe gazit në ujërat e pretenduara nga Greqia, Qipro dhe Turqia.

Flota detare e Turqisë kishte lëshuar një këshillë në fillim të këtij muaji duke thënë se Oruc Reis do të vazhdonte operacionet në zonë deri në 12 Shtator.

Ministri i Jashtëm Mevlut Cavusoglu kishte thënë se anija do të vazhdonte operacionet kërkimore për më gjatë por asnjë njoftim i ri nuk është lëshuar deri më tani.

Të dhënat e gjurmimit të anijes Refinitiv treguan se Oruc Reis, së bashku me dy anije shoqëruese, ishin ankoruar në një vend pikërisht në brigjet e Antalias të dielën.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis e mirëpriti masën.

“Kthimi i Oruc Reis është një hap i parë pozitiv, shpresoj të ketë vazhdimësi. Ne duam të flasim me Turqinë, por në një klimë pa provokime, ”u tha ai gazetarëve në Selanik.

Ankaraja përballet me sanksione të mundshme nga Bashkimi Evropian, i cili mbështet plotësisht vendet anëtare Greqinë dhe Qipron, për shkak të mosmarrëveshjes, por shumë shtete, përfshirë Gjermaninë, dëshirojnë të zbusin bllokimin përmes dialogut.

“Një listë sanksionesh ekziston si një opsion kundër Turqisë. Dëshira jonë nuk është ta shohim atë të zbatuar, por do të bëhet nëse shohim që pala tjetër nuk po kthehet në rrugën e logjikës, “tha Mitsotakis.

Turqia ka thënë gjithashtu se është e hapur për zgjidhjen e çështjeve me Greqinë përmes dialogut por kishte hedhur poshtë publikisht çdo parakusht, përfshirë operacionet e ndalimit të Oruc Reis, përpara negociatave.

Akar, i cili po vizitonte rrethin Kas të Antalias, pranë ishullit grek Kastellorizo, tha se Turqia ishte në anën e dialogut dhe zgjidhjes politike.

Ai më vonë i tha agjencisë shtetërore të lajmeve Anadolu se kthimi i Oruc Reis nuk do të thoshte që Ankaraja kishte hequr dorë nga të drejtat e saj në zonë. “Ka operacione të planifikuara. Do të ketë lëvizje prapa-prapa brenda kornizës së këtij plani, “tha ai.

Sondazhet sizmike janë pjesë e punës përgatitore për kërkimet e mundshme të hidrokarbureve.

Turqia thotë se ka një pretendim të ligjshëm mbi zonën në Mesdheun lindor. Nuk ka asnjë marrëveshje midis Greqisë dhe Turqisë që përcakton zonat e tyre kontinentale, ndërsa Turqia kundërshton çdo pretendim nga Qipro, me të cilin nuk ka marrëdhënie diplomatike.

Qipro u nda gjatë pushtimit turk në 1974 shkaktuar nga një grusht shteti i shkurtër i frymëzuar nga Greqia. Qeveria e saj e njohur ndërkombëtarisht si Greke Qipriote përfaqëson të gjithë ishullin në Bashkimin Evropian, megjithëse autoriteti i tij përmbahet në mënyrë efektive vetëm në pjesën jugore. Qiproja Veriore është një shtet qipriot turk i njohur vetëm nga Ankaraja.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.