Anija e kërkimeve sizmike turke kthehet për furnizime e mirëmbajtje…

0

Ministri i jashtëm turk më 14 shtator tha se anija eksploruese sizmike që operonte në Mesdheun Lindor u kthye në bazë për të kryer furnizimet dhe procedurat e mirëmbajtjes.

Mevlüt Çavuşoğlu tha në një transmetim të drejtpërdrejtë me kanalin privat NTV se kthimi i anijes, Oruç Reis, nuk do të thoshte një ndryshim në politikën e kërkimit të Turqisë në rajon.

Çavuşoğlu tha se Turqia mund të ketë bisedime të drejtpërdrejta me Greqinë për të zgjidhur mosmarrëveshjet në Mesdheun Lindor, megjithatë, Ankaraja do të dalë gjithashtu me parakushte nëse Athina këmbëngul ta bëjë këtë.

Ndërkohë, Zëdhënësi i Presidencës İbrahim Kalın përsëriti qëndrimin e Turqisë se një zgjidhje e qetë e mosmarrëveshjeve në Mesdheun Lindor është e mundur.

“Qasjet gjithëpërfshirëse dhe racionale të bazuara në drejtësi do të kontribuojnë në mënyrë konstruktive. Turqia nuk ka skema në tokën e askujt por është e vendosur të mos lejojë askënd të jetë i padrejtë,” tha Kalın në një postim në twitt. Kalın nënvizoi se “si një aktor i fortë, Turqia gjithmonë do të mbrojë të drejtat dhe interesat e saj si në tryezë ashtu edhe në fushë nën udhëheqjen e Presidentit Rexhep Tajip Erdogan”.

Ai gjithashtu nxiti Greqinë dhe vendet e BE të ndërmarrin hapa të ndërsjellë dhe të mos humbin shansin për diplomaci.

Tensionet në rajon kanë qenë të larta që kur Turqia rifilloi kërkimin e energjisë në Mesdheun Lindor muajin e kaluar, pasi Greqia dhe Egjipti nënshkruan një marrëveshje të diskutueshme për caktimin e kufijve detarë, duke prishur gjestin e vullnetit të mirë të Ankarasë për të ndaluar një kërkim të mëparshëm.

Pavarësisht nga kundërshtimi nga Greqia dhe disa vende të tjera, Turqia ka zgjatur vazhdimisht kërkimin e energjisë me anë të anijes së saj kërkimore Oruc Reis në një zonë brenda shelfit kontinental të Turqisë.

Ankaraja ka theksuar gjithashtu që burimet e energjisë pranë ishullit të Qipros duhet të ndahen në mënyrë të drejtë midis Republikës Turke të Qipros Veriore dhe administratës Greke Qipriote.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.