Amerika Latine epiqendra e re e pandemisë

0

Përhapjet duket se janë përkeqësuar nga SARS-CoV-2 në mbi pesë milion të prekur në të gjithë botën, me Amerikën Latine që ka tejkaluar Shtetet e Bashkuara dhe Evropën në numrin e rasteve të konfirmuara në javë.

Përhapja e pandemisë duket se po hyn në një fazë të re, pasi së pari arriti në Kinë në shkurt para shpërthimeve në shkallë të gjerë të ndjekura në vendet evropiane dhe Shtetet e Bashkuara.

Amerika Latine regjistroi rreth 91,000 infeksione të reja këtë javë. 

Shumë nga këto raste të reja janë konfirmuar në Brazil, të cilat tejkaluan Gjermaninë, Francën dhe Mbretërinë e Bashkuar për t’u bërë vendi i tretë më i infektuar në botë, pas vetëm Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë.

Ministria e shëndetësisë e Brazilit tha të mërkurën se kishte regjistruar 888 vdekje për shkak të COVID-19 dhe afro 20,000 raste të infeksionit SARS-CoV-2 brenda 24 orësh, duke sjellë numrin e përgjithshëm të personave të infektuar në 291.579.

Raporti zyrtar i pandemisë në vendin gjigand me 210 milion njerëz tani ka arritur në 18 855 të vdekur.

Të hënën, Brazili u bë vendi me numrin e tretë me numrin më të madh të infeksioneve në botë. Të martën, ai regjistroi numrin më të madh të vdekjeve deri më tani – -1,179 .

Presidenti ekstrem i krahut të djathtë Zaich Bolsonaro është kritikuar për trajtimin e krizës. Ish-kapiteni i arenautikës flet kundër kufizimeve dhe masave në distancë sociale dhe thekson se ajo që ka rëndësi është mbrojtja e ekonomisë braziliane.

Dje, Ministria e Shëndetësisë nxori një direktivë të re që parashikon përdorimin më të gjerë të klorokinës tek pacientët në një gjendje më të lehtë.

Zëvendës Ministri i Shëndetësisë, gjeneral Eduardo Pazuelou, miratoi protokollin e ri ,nën presionin mbytës të kreut të shtetit për miratimin e të cilit u larguan dy ministra të shëndetësisë.

“Ne jemi në luftë”, tha Bolsonaro në Twitter, duke shtuar se “turpi” do të ishte “më i keq se humbja” nëse “nuk luftojmë”.

Pandemia e koronavirusit ka marrë më shumë se 326,000 jetë, sipas shifrave zyrtare. Sidoqoftë, numri aktual i viktimave besohet të jetë më i lartë, pasi provat vazhdojnë të jenë relativisht të pakta, dhe shumë vende nuk përfshijnë në raportet e tyre ata që vdesin jashtë spitaleve.

Evropa ka më shumë se gjysmën e viktimave të pandemisë së koronavirusit.

Megjithëse përhapja e infeksionit SARS-CoV-2 vazhdon të rritet, shumë vende po rihapin shkollat ​​dhe vendet e punës pas disa javësh masash të ashpra bllokuese. 

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.