Ambasada e SHBA në Tiranë paralajmëron qytetarët amerikanë të kenë kujdes gjatë festave

0

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë përmes faqes zyrtare, ka këshilluar qytetarët amerikanë të kenë kujdes të veçantë gjatë pushimeve të ardhshme fetare, Festën e Pashkëve dhe gjatë pjesëmarrjes në festivale apo ngjarje të caktuara.

Sipas ambasadës, terrorisët mund të sulmojnë me rastin e festave kishat, vende të tjera të adhurimit, qendrat për këmbësorë, arena sportive, sallat e koncerteve, dhe tubimet publike. Ambasada amerikane ju tregon qytetare të saj një udhëzues si të veprojnë nëse do të ketë sulme.

Njoftimi i ambasadës

Ambasada e SHBA-së në Shqipëri kërkon qytetarëve të SHBA-së për të ushtruar kujdes të veçantë gjatë festave të ardhshme fetare dhe në festivale të mëdha apo ngjarje. Terroristët në rajon kanë kërkuar më parë për të sulmuar objektiva të buta, për të përfshirë kishat dhe vende të tjera të adhurimit, qendrat për këmbësorë, arena sportive, sallat e koncerteve, dhe tubimet publike.

Rishikoni planet tuaja personale të sigurisë; mbeten të vetëdijshëm për vendbanimin tuaj, duke përfshirë ngjarjet lokale; dhe monitorojnë stacionet lokale të lajmeve për përditësime. Të mbajë një nivel të lartë vigjilence dhe të ndërmarrin hapat e duhura për të rritur sigurinë tuaj personale.

Në rast se një sulm terrorist ndodh në qytetin tonë, ose kur ju jeni të udhëtojnë, qytetarët U.S. duhet:

1-Ndiqni udhëzimet e personelit lokale të zbatimit të ligjit dhe të shërbimeve emergjente.

2-Monitorimi i Ambasadës së SHBA-sigurisë dhe të sigurisë informacion në faqen e internetit të Ambasadës.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.