Al Shabaab sulmon kompleksin e KB në kryeqytetin e Somalisë …

0

Një zonë e fortifikuar rëndë në Somali ‘s kryeqytetit Mogadishu u sulmua nga militantët al Shabaab më 18 mars, njoftoi media vendase.

Transmetuesi lokal Dalsan Radio tha se predha u hodhën në kompleksin Halane, i cili strehon personel të KB, BE dhe Bashkimi Afrikan, si dhe ambasadat e vendeve përfshirë SH.B.A. dhe Mbretërinë e Bashkuar

Bashir Ahmed Ali, një oficer policie në Mogadishu, konfirmoi sulmin Anadolu Agjensia por nuk dha detaje për viktimat.

Misioni i Ndihmës i KB në Somali (UNSOM) gjithashtu tërhoqi një konfirmim më vonë, por tha se “raundet e mortajave goditën në afërsi” të kompleksit.

“Pas procedurave standarde, personeli i sigurisë është në proces të vlerësimit të ndonjë dëmtimi ose dëmtimi të mundshëm. Ne do të komunikojmë më shumë detaje pasi këto të dhëna të bëhen të disponueshme, “tha UNSOM në tweet.

Në një deklaratë në internet, al Shabaab mori përgjegjësinë për sulmin, duke pretenduar se gjuajti pesë predha mortaje në kompleks dhe pati disa viktima.

Al Shabaab me qendër në Somali, grup i cili është i lidhur me al-Kaedën , sulmoi gjithashtu kompleksin Halane në shkurt.

Grupi kishte pohuar se kishte viktima, por asnjë nuk u raportua nga institucionet e vendosura brenda zonës së mbrojtur.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.