Akullnaja rozë në Itali…

0

Shkencëtarët në Itali po hetojnë një fenomen misterioz, akullnajën ngjyrë rozë në Alpe e shkaktuar nga prezenca e algave që përshpejtojnë efektet e ndryshimit të klimës.

Në rrugëkalimin Gavia pranë akullnajës Presena, mes zonës së Valfurva dhe kufirit me provincën e Brescias, bora e mbetur nga dimri ka pjesë rozë dhe e njëjta gjë ndodh edhe në akullnajën Presena.

Bima e njohur si “Ancylonema nordenskioeldi”, është prezentë në Groelandë në të ashtuquajturën zona e errët ku akulli po ashtu shkrin.

Normalisht akullit reflekton sërish në atmosferë 80% të rrezatimit të diellit, por ndërsa algat shfaqen, ato errësojnë akullin në mënyrë që të thithin nxehtësinë duke e shkrire me shpejt.

Më shumë alga shfaqen ndërsa akulli shkrihet më shpejt, duke u dhënë atyre ujë dhe ajër dhe duke shtuar ngjyrime të kuqe në akullin e bardhë në Passo Gavia, në një  lartësi mbi prej 2.618 metra.

“Në këtë zonë ne po mundohemi të shohim përmasën e efektit të fenomeneve të tjera përveç asaj njerëzore në mbinxehjen e Tokës. Ato janë fenomene më të natyrshme, (siç janë algat) por mund të lidhen me praninë e njerëzve në këto lartësi me ski, teleferik dhe ecjet”, shprehet Biaggio Di mauri, hulumtues i këshillit kombëtar CNR.

Ashtu si me “Chlamydomonas nivalis”, një algë jeshile e shoqëruar me dëborë vjollcë në Antarktidë, ky lloj vepron në akull pas mbirjes së sporeve të saj, të favorizuara nga temperaturat e verës.

Kjo është ajo që ekspertët e quajnë “reagime bioalbedo”: albedo, fraksioni i dritës që reflektohet nga një objekt zvogëlohet dhe në këtë mënyrë favorizon praninë e një shtrese të hollë uji e cila lehtëson mbijetesën e algave, e cila normalisht do të vdiste. Pasojat mund të jenë shumë serioze, sepse sipas disa studimeve, algat e detit rrezikojnë edhe më tej shkrirjen e akullnajave.

Biagio Di Mauro tregon për dëborën rozë në 4 korrik të vitit 2020, në majën e akullnajës Presena afër Pellizzano.
Një goditje ajrore tregon dikë që po kalon bora rozë sipër Alpeve Italiane më 3 korrik 2020.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.