Agjensia e imigracionit në SHBA përgatitet të përdorë vetëm gjysmën e punonjësve

0

Agjensia federale e ngarkuar me dhënien e përfitimeve të imigracionit, përpunimin e kërkesave për viza dhe miratimin e shtetësisë po përgatitet të punojë me pak më shumë se gjysmën e forcës së saj të punës, përveç nëse Kongresi siguron fonde shtesë, sipas një zëdhënësi. Shtetësia në SHBA dhe Shërbimet e Emigracionit njoftuan Kongresin për mungesën e fondeve që muajin e kaluar. Ndërsa bisedimet janë duke vazhduar, sipas deklaratës së agjencisë, përgatitja për përgjysmimin e punonjësve është duke u marrë parasysh. Përafërsisht 13,400 punonjës do të njoftohen nëse ata do të largohen duke filluar nga 3 gushti, tha një zëdhënës i agjencisë. Agjensia ka afro 20,000 punonjës. USCIS është kryesisht i financuar nga tarifat dhe zakonisht vazhdon shumicën e operacioneve dhe gjatë ndërprerjeve të financimit, siç është mbyllja e qeverisë së vitit të kaluar. Por gjatë pandemisë, agjensia ndërpreu plotësisht shërbimet e saj, duke përfshirë të gjitha intervistat dhe ceremonitë e natyralizimit.

Kjo rënie dramatike e të ardhurave e ka bërë të pamundur që agjensia të operojë me kapacitet të plotë,” tha zëdhënësi në një deklaratë. “Pa fonde shtesë nga Kongresi para 3 gushtit, USCIS nuk ka zgjidhje tjetër përveçse të shkurtojë një pjesë të konsiderueshme të forcës punëtore në mënyrë administrative.”Agjensia e imigracionit është në qendër të një seri politikash administrimi që synojnë të zvogëlojnë azilin dhe të zvogëlojnë imigracionin legal në SH.B.A.Këtë javë, Shtëpia e Bardhë një urdhër ekzekutiv që vendos kufizime të reja në vizat me bazë punësimi dhe ndalon mijëra emigrantë për qendrim në SH.B.A. Administrata gjithashtu po kërkon të ndalojë azilkërkuesit që kalojnë në mënyrë të paligjshme kufirin nga marrja e autorizimit të punës, me ndonjë përjashtim, dhe të vonojë kur lejet mund të jepen. Fondet e varfëra të agjencisë duket se janë rezultat i politikave të administratës që ulën numrin e peticioneve dhe kështu, natyrisht dhe tarifat e marra nga USCIS, tha Sarah Pierce, një analist politikash për Programin e Politikave të Emigracionit në SHBA në Institutin e Politikave të Migracionit. Ndërsa tarifat binin, kostot u rritën për vettingun dhe zbulimin e mashtrimeve, sipas Pierce.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.