Abeja e Japonisë përballet pas shtyrjes së Olimpiadës, me luftë kundër koronavirusit, dhe mbijetesës së ekonomisë…

0

Shtyrja e Olimpiadës për shkak të pandemisë koronavirus e ka kthyer një vit të shpresuar për festë triumfuese për kryeministrin japonez Shinzo Abe në një luftë për të frenuar shpërthimin dhe për të shpëtuar ekonominë, por nuk ka gjasa t’i kushtojë atij vendin e punës.

Abe, i cili u kthye në detyrë në vitin 2012 duke premtuar se “Japonia është kthyer”, është lidhur ngushtë me Lojërat shumë miliardë dollarëshe. Ai premtoi se kriza bërthamore e Fukushimas ishte “nën kontroll” gjatë ofertës së Tokios dhe u shfaq si personazh me video lojë Super Mario në ceremoninë e mbylljes së Lojërave Olimpike 2016.

Pritja e Lojërave ka qenë pjesë e fushatës së Abe për të joshur më shumë turistë të huaj në Japoni, si një shtyllë e rritjes ekonomike. Do të arrinte gjithashtu një qëllim që i shpëtoi gjyshit të tij të dashur Nobusuke Kishi, i cili ishte kryeministër kur Tokio fitoi ofertën e saj për Lojërat Olimpike të 1964, por dha dorëheqjen para ngjarjes.

Tani, përhapja globale e virusit ka zbehur skenarët optimistë në të cilët Abe do të kryesonte Lojërat këtë vit, duke zhvendosur skenën për të udhëhequr partinë e tij drejt një fitore zgjedhore.

Pas një telefonate me presidentin e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC) Thomas Bach, Abe tha të martën 24 korrik-gusht. se ngjarja do të ridimensionohej, më vonë, në verën e vitit 2021.

Shtyrja e Lojërave, në vend të anulimit të tyre, mund të ndihmojë Abe të mbanjë punën e tij, duke pasur parasysh një kundërshtim të dobët, të fragmentuar, mungesën e konsensusit në partinë e tij në pushtet për një pasues dhe pranimin e votuesve për nevojën e vonesës.

“Anullimi nuk do të thotë asnjë Olimpiadë në Tokio. Kjo nuk është diçka që qytetarët japonezë duan të shohin, “tha ish diplomati Kunihiko Miyake, tani drejtor hulumtues në Institutin Canon për Studime Globale, duke folur para njoftimit të Abe. “Nëse ato shtyhen, ende ka shpresë.”

Mbijetesa POLITIKE

Abe ka mbijetuar në disa skandale për t’u bërë kryeministri më jetëgjatë në shërbimit i Japonisë, por ra nën zjarr për përgjigjen e tij ndaj shpërthimit të koronavirusit, së pari për një mungesë të perceptimit të udhëheqjes dhe më vonë për hapa të papritur duke përfshirë mbylljen e shkollave.

Që atëherë, ai ka premtuar masa për të kundërshtuar ndikimin në ekonomi që tashmë është në prag të recesionit, dhe vlerësimet e të votuesve të tij janë rikuperuar. Një studim i agjencisë së lajmeve Kyodo në mes të marsit tregoi se vlerësimi ndaj tij ishte rritur në 49,7 përqind, nga 41.0 përqind në shkurt.

“Gatishmëria e Abe për të pranuar një shtyrje, e cila dikur do të ishte një humbje e paimagjinueshme politike … madje mund t’i jepte një nxitje, pasi sondazhet kanë treguar se shumica është e fortë politikisht gjë që favorizon shtyrjen e lojërave,” shkroi Tobias Harris, nënkryetar në konsulencën Teneo .

Megjithëse ishte një nga vendet e para jashtë Kinës që u prek nga koronavirusi i ri, Japonia që atëherë ka raportuar më pak raste të konfirmuara sesa Shtetet e Bashkuara dhe disa vende të mëdha në Evropë. Por kritikët thonë se kjo është të paktën pjesërisht sepse ka testuar më pak njerëz dhe shpërthimi i virusit ende mund të përhapet dhe spitalet janë të mbingarkuara.

Ekonomia ishte në rrezik të rrëshqitjes në recesion para goditjes së shpërthimit të virusit dhe anulimi i lojërave do të jetë një goditje e mëtejshme për familjen dhe industrintë e korporatave.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.