A mundet BE-ja të kontrollojë krizëne koronavirusit ?

0

“BE-ja ka mbaruar”, gëlojnë thashethemet. “Edhe përballë koronavirusit, anëtarët e tij nuk mund të rrinë së bashku.”

Padyshim që liderët e BE-së u takuan të enjten – përmes videokonferencës nga distanca shoqërore – në mënyrë të çuditshme nuk arritën të bien dakord të ndajnë borxhin që po rritet duke luftuar Covid-19.

Nga banesa e saj në Berlin, ku ajo është duke u izoluar pasi mjeku i saj u testua pozitivisht për virusin, Kancelarja gjermane Angela Merkel pranoi hapur një dis’harmoni mbi instrumentet financiare.

Ajo që liderët ranë dakord ishte për t’u kërkuar ministrave të financave të Eurogroup që të hulumtojnë më tej temën, duke raportuar përsëri brenda dy javësh.

Dy javë.

BE është e famshme për fillimin e vendimeve të vështira dhe lënien në rrugë, por në termat e koronavirusit, me infeksion spiral dhe shkalla e lartë e vdekjes, dy javë të ndihet si një amshim.

Për njerëzit e zakonshëm, të frikësuar për shëndetin e tyre, sigurinë e të dashurve të tyre, që shqetësohen për qiranë e tyre dhe të ushqejnë familjen e tyre pasi mbyllen bizneset, ideja që drejtuesit e Evropës kaluan gjashtë orë të enjten në mbrëmje, duke u grindur rreth formulimit të konkluzioneve të samitit të tyre në urdhrin për të shtyrë një vendim kryesor mbi fondet e koronavirusit, do të jetë i pakuptueshëm.

Spanja dhe Italia, të shkatërruara nga efektet e virusit në popullatën e tyre dhe financat e tyre të kufizuara publike, janë të zhgënjyera thellësisht. 

Italia ishte tashmë një nga vendet më anëtare të BE-së Eurosceptike edhe para shpërthimit të Covid-19.

Twitter italian ishte mbushur me mesazhe të enjten, dhe këto ishin vetëm postimet nga politikanët.

Presidenti Emmanuel Macron i Francës thuhet se u ka thënë udhëheqësve që kërkohet një reagimin politik pasi kriza mund të parashikonte fundin e BE-së.

Një gjë është e sigurtë se koronavirusi thjesht po nxjerr në pah vështirësitë tashmë ekzistuese, të njohura në BE.

Presidenti i Komisionit Evropian Ursula von der Leyen

Komisioni Europian. Ne kemi nevojë për një strategji inteligjente që në të njëjtën kohë mbron shëndetin e qytetarëve tanë dhe mban ekonominë tonë në këmbë dhe mallrat tona dhe punëtorët tanë në punë, tha Ursula Von Der Leyen

Së pari, tensioni midis pushtetit centralizues në “Bruksel” kundrejt mbajtjes së vendimmarrjes me qeveritë / parlamentet kombëtare. Shëndeti publik, për shembull është një kompetencë kombëtare, për këtë arsye kemi parë vende të ndryshme të BE-së që marrin masa të ndryshme kombëtare për të lehtësuar efektet e Covid-19.

Dhe së dyti, kur bëhet fjalë për ekonominë, kur vendet më të pasura si Hollanda dhe Gjermania dëgjojnë fjalët “ndarje borxhesh” ose “solidaritet”, ato që shqetësohen se votuesit e tyre do ta kuptojnë me këtë mënyrë – “vendet më të pasura të BE-së në Evropën veriore do mbajnë faturën për ato më të varfërit në jug ”.

Rojet e kontrollit kufitar ndalojnë makinat para se të kalojnë kufirin gjerman / polak në Slubice / Frankfurt (Oder) në 20 Mars 2020
Titulli i imazhit:Kur anëtari i Shengenit Polonia vendosi kontrolle në kufijtë e saj të Shengenit, kishte radhë trafiku prej 75 km (46 milje)

Hagës dhe Berlinit kurrë nuk i pëlqyen idenë e eurobonoveve. Thirrja e tyre si lidhje korona tani nuk ndihmon për t’i ngrohur ato me idenë e eurobondit.

Dhe Komisioni Evropian nuk mund të detyrojë vendimet e liderëve kombëtarë.

Kur vendet e BE-së mbyllën kufijtë e tyre kombëtarë me njëri-tjetrin gjatë krizës së migrantëve 2015, shumë parashikuan shkatërrimin e bllokut, por BE-ja u mbajt. Ka shumë të ngjarë që divergjencat të ndihen përsëri tani.

Është gjithashtu shumë herët për të thënë se uniteti Evropian ka munguar plotësisht gjatë krizës së koronavirusit.

Stafi shihet me një pacient nga Italia në Klinikën Spitalore Corona në Spitalin Universitar Dresden më 26 Mars 2020 në Dresden, Gjermani
Titulli i imazheve: Spitalet gjermane si kjo në Dresden po kurojnë pacientë nga Italia dhe Franca

“Çfarë kuptim kanë fjalët e thëne nga njerëzit kur flasin për solidaritetin?” tha një politikan nga një vend i pasur i Evropës Veriore.

“Austria, Franca dhe Gjermania kanë dërguar të gjitha maska ​​mbrojtëse në Itali. Gjermania ka marrë në pacientët Covid-19 nga Italia dhe Franca fqinje. Kjo është solidaritet shumë i qartë.”

Udhëheqësit e BE-së gjithashtu kanë vendosur urdhra të përbashkët për ventilatorët e rinj; ata ranë dakord dy javë më parë të vulosin kufijtë e jashtëm të zonës së pasaportave Shengen dhe ata po vendosin korsi përparësie të gjelbërta për kamionët e dorëzimit në kufijtë kombëtar, në mënyrë që eksportet dhe importet e ushqimit dhe furnizimeve mjekësore të mos mbahen më nga kufizimet e virusit dhe udhëtimet bllokuara.

Grafika Frontex që tregon kufizimet kufitare në të gjithë Evropën
Titulli i imazhit :Agjensia kufitare e BE-së vendosi një grafik që tregon kufizimet e shtrirjes

Së bashku me pjesën tjetër të grupit G20 të vendeve të pasura, BE ka rënë dakord të investojë në kërkimin e një vaksine koronavirus që të vihet në dispozicion në të gjithë botën.

Në anën ekonomike, liderët e BE ranë dakord të lejojnë qeveritë të kenë lirinë që të propozojnë rregulla lehtësuese për bizneset në vështirësi për shkak të koronavirusit – duke nxjerrë rregullore të rrepta të ndihmës shtetërore të BE-së.

Komisioni Evropian gjithashtu ka pezulluar përkohësisht rregullat e eurozonës për borxhin e qeverivë, duke i lejuar vendet anëtare të shpenzojnë ato që u nevojiten për të mbijetuar sa më mirë që të munden.

Për më tepër, Banka Qendrore Evropiane njoftoi një paketë shpëtimi prej 750bn (679bn b) $ , duke deklaruar se “nuk ka kufij” në angazhimin e saj për të ruajtur euron.

Ajo gjithashtu tha që ekziston “marrëveshje e gjerë” midis vendeve të BE për të përdorur Mekanizmin e Stabilitetit Evropian, të ngritur në vitin 2012 në pjesën e pasme të krizës financiare, si një fond emergjence i krizës koronavirus – megjithëse parashikohet që ka argumente midis shteteve anëtare se çfarë kushtet duhet t’i bashkëngjiten pas parave.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.