A do të shkaktojë koronavirusi një armëpushim midis Izraelit dhe Gazës?

0

Të gjitha palët kanë nevojë për njëra-tjetrën në këtë luftë, madje edhe armiq të betuar.

Izraeli dhe Rripi i Gazës janë përsëri në luftë. Por këtë herë armiku nuk është në formën e raketave ose sulmeve ajrore, por një armik i padukshëm. Një që ka hipur në çdo vend në të gjithë botën, i verbër ndaj fesë dhe kombësisë, duke vrarë mijëra.Lufta e Izraelit kundër koronavirusit i cili ka marrë jetën e një njeriu dhe është diagnostikuar në 1,238 të tjerë, filloi rreth një muaj më parë. Kufijtë u mbyllën shpejt për udhëtarët dhe qytetarët që fluturuan në vend u urdhëruan të vetë-karantinohen për dy javë për të parandaluar përhapjen e sëmundjes vdekjeprurëse.

Por numrat vazhduan të rriteshin në Izrael në fillim të marsit, diagnoza e parë pozitive u njoftua në qytetin Bethlehem të Bregut Perëndimor dhe u përhap shpejt në territoret palestineze.

Izraeli në koordinim me forcat e Autoritetit Palestinez vendosi një mbyllje në Betlehemin dhe së fundmi, mbylli të gjitha vendkalimet drejt dhe nga Bregu Perëndimor përveç rasteve humanitare.Megjithatë, kishte një fije shprese me Rripin e Gazës të drejtuar nga Hamas, ku nuk kishte pasur asnjë rast në enklavën e bllokuar të bregdetit … deri dje kur dy burra të infektuar të cilët sapo ishin kthyer nga Pakistani përmes Egjiptit.

Kishte shaka në Gaza para rasteve të para, se virusi kishte shumë frikë të hynte në Rrip dhe se enklava e bllokuar mund të jetë “vendi më i sigurt në botë”.Nadia Abushaban, një aktiviste 25 vjeçare nga Qyteti i Gazës, shkroi në fillim të marsit se “ne nuk kemi vdekur nga katër luftëra, kimikate, gazra toksikë që gjysma e rinisë sonë thithi pranë gardhit kufitar me Izraelin, bomba të lehta, ose fosfori. Ju mendoni se do të vdisnim nga korona me krem? Qetësohuni njerëz, “bënte shaka ajo, duke iu referuar një biskote të mbuluar me çokollatë me një krem ​​të mbushur të quajtur Korona që është e njohur në Gaza.

Por disa javë më vonë, shakatë janë kthyer në frikë të vërtetë.Rrugët e Gazës, një nga zonat më të dendura në botë, janë shumë të qeta. Dilet vetëm për të blerë ushqime, familje të tëra po qëndrojnë në shtëpi.

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka paralajmëruar se sistemi i kujdesit shëndetësor të Gazës nuk do të jetë në gjendje të merret me një shpërthim të sëmundjes vdekjeprurëse në shtëpinë e enklavës bregdetare për gati 2 milion njerëz. Hamas mori dhunshëm fuqinë e enklavës bregdetare, 25 milje, në 2007 dhe një bllokadë e imponuar nga Izraeli ka zvogëluar ashpër furnizimet e karburantit, energjisë elektrike dhe furnizimeve mjekësore duke e bërë të dyshimtë që infrastruktura mjekësore do të jetë në gjendje të përballet me një krizë të tillë. Infrastruktura e dobët e kujdesit shëndetësor të Rripit me më pak se 3,000 shtretër në total nuk është në gjendje të përballojë përgjegjësinë për kujdesin ndaj të sëmurëve. Izraeli gjithashtu ka vite që ka kufizuar importin e sendeve me përdorim të dyfishtë të cilat janë të nevojshme nga spitalet, përfshirë pajisjet e nevojshme për mirëmbajtjen e ujit dhe kanalizimeve. Përveç mungesës së shtretërve, për të mos përmendur ventilatorët, më pak se gjysma e ilaçeve të kërkuara mjekësore të nevojshme për popullatën ishin në dispozicion në Gaza në fillim të vitit 2020. Të Dielën OBSH deklaroi se organizata mbështet krijimin e një spitali terren në vendkalimin Rafah me 38 shtretër, 6 shtretër të njësisë së kujdesit intensiv dhe 30 për pacientë në gjendje të moderuar. 50 dhoma të tjera do të vendosen si një zonë karantine për udhëtarët. Spitali Evropian në Gaza gjithashtu do të përcaktohet për të thithur dhe trajtuar raste shtesë nëse spitali fushor arrin kapacitetin e plotë. Por kjo ka të ngjarë të mos jetë aq afër sa duhet që Gaza të përjetojë një shpërthim të plotë të koronës. Edhe Izraeli nuk do të jetë në gjendje të heq përgjegjësinë për të. Eitan Dangot, ish komandanti i Koordinimit të Aktiviteteve të Qeverisë në Territoret e Izraelit (COGAT), tha që Hamas duhet ta linte terrorizmin e tyre mënjanë dhe të përqëndrohet në mbrojtjen dhe kujdesin ndaj popullatës së tyre. “Izraeli nuk mund të fajësohet, Izraeli po vuan vetë tashmë nga ky virus,” tha ai.”Tani është koha që Hamas të hedhë një vështrim nga brenda dhe të mbështesë popullsinë e tyre, tha ai, duke shtuar se nëse” Hamas hedh disa hapa drejt Izraelit, siç është kthimi i trupave, hapa të tillë mund të zvogëlojnë tensionet dhe mund të ndërtojnë besim “midis dy armiqve .Sapo të ndërmarrë atë hap nga Hamasi, një tjetër kalim mund të hapet me Rripin e Gazës për të lejuar më shumë mallra humanitare në enklavën bregdetare të rrethuar.Sipas Dangot, ndërsa ekziston një shkëmbim informacioni dhe bashkëpunimi profesional midis punonjësve të kujdesit shëndetësor izraelit dhe palestinez nga Bregu Perëndimor, “ne nuk po e bëjmë atë në Gaza”.Dhe ndërsa vetëm dy njerëz janë konfirmuar deri më tani që kanë virusin, shpejtësia e përhapjes së virusit “do të ishte një problem i rëndësishëm në Gaza” tha Dangot, duke paralajmëruar se një shpërthim i virusit “gjithashtu mund të shkaktojë një shpërthim të brendshëm i cili mund të ndikojnë në situatën e sigurisë me Izraelin “.Një zyrtar i lartë në Ministrinë Palestineze të Shëndetësisë i tha Izraelit Hayom të dielën se ekziston shqetësimi i madh se nëse virusi përhapet në Gaza dhe do të shembet sistemi tashmë i brishtë i kujdesit shëndetësor, “mijëra palestinezë do të përpiqen të arrijnë kufirin e Izraelit”.Ky skenar do të ishte një makth për forcat izraelite të sigurisë, të cilët janë urdhëruar të parandalojnë që çdo palestinez të futet në territorin izraelit. Nuk ka asnjë mënyrë për të rrehulluar reagimet e trupave të IDF që po qëllojnë drejt palestinezëve që kërkojnë kujdes mjekësor dhe për t’i ndihmuar ata në luftën mbarëbotërore kundër koronavirusit të ri. Dhe nëse hyjnë brenda, a do ta transmetojnë virusin te trupat që nuk do të ishin në gjendje të kontrollojnë çdo person për virusin? Po pastaj? Vendosen të gjitha ato trupa në karantinë? Si do të vazhdojë ushtria të mbrojë kufijtë e Izraelit nëse qindra trupa janë në izolim ose të sëmurë nga virusi? Izraeli dhe Hamas kanë punuar për një aranzhim afatgjatë të armëpushimit në muajt e fundit dhe që nga shpërthimi i virusit ka pasur një rënie të konsiderueshme të sulmeve nga Rripi, qofshin ato balona flakëruese ose përpjekje të infiltrimit të armatosur.Nëse ka ndonjë gjë pozitive që mund të gjendet në këtë plagë në mbarë botën, është se dy palë ndërluftuese të dyja po përballen me të njëjtin armik vdekjeprurës të padukshëm. Lufta kundër koronavirusit ka forcuar koordinimin midis Izraelit dhe PA në Bregun Perëndimor dhe mund të jetë një arsye për të punuar drejt një marrëveshje armëpushimi me Hamasin në Rripin e Gazës. Të gjitha palët kanë nevojë për njëra-tjetrën në këtë luftë, madje edhe armiq të betuar. / Nga ANNA AHRONHEIM

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.