OPEC dhe prodhuesit e tjerë të naftës të udhëhequr nga Rusia do të diskutojnë shkurtimin e tyre më të madh të prodhimeve të enjten në bisedimet e ndërlikuara nga armiqësia e fundit dhe rezistenca e SHBA për shkurtimet e prodhimit.

Përhapja e koronavirusit ka zvogëluar kërkesën e karburantit për automjete dhe aeroplanë dhe ka dërguar çmime e naftës së papërpunuar nën koston e prodhimit për shumë prodhues, përfshirë dhe prodhuesit amerikanë të naftës argjilore.

Çmimet e naftës bruto Benchmark Brent LCOc1 shënuan një nivelin më të ulët 18-vjeçar muajin e kaluar dhe po tregtojnë nën 34 dollarë për fuçi, gjysma e nivelit të tyre në fund të vitit 2019.

Presidenti Donald Trump të mërkurën tha se prodhuesit e naftës amerikane tashmë po ndërpresin prodhimin dhe paralajmëroi se ai kishte shumë mundësi të tjera nëse udhëheqësit e OPEC Arabia Saudite dhe Rusia nuk arrijnë një marrëveshje të enjten.

Trump tha që javën e kaluar ai kishte ndërmjetësuar një marrëveshje me Arabinë Saudite dhe Rusinë që mund të çojë në ulje të 10-15 milion fuçi në ditë (bpd) ose 10-15% të furnizimit global.

Prerja më e madhe e njëanshme për të cilën ka rënë dakord Organizata e Vendeve eksportuese të naftës (OPEC) ishte 2.2 milion bpd në 2008.

Kohët e fundit, Rusia dhe nëntë prodhuesit e tjerë u bashkuan me OPEC në një ulje të cilat arritën 1.7 milion ppd, plus 400,000 bpd tjera, të cilat Sauditët i mbajtën mbrapa vullnetarisht.

Riyadh dhe Moska, megjithatë, muajin e kaluar nuk ranë dakort për të vazhduar ato ulje, të cilat po lejonin Shtetet e Bashkuara dhe të tjerët që të mos marrin pjesë për të fituar pjesën e tregut.

Shtetet e Bashkuara janë bërë prodhuesi më i madh në botë, por administrata e Trump nuk ka treguar asnjë oreks për uljen e kuotave.

Arabia Saudite dhe Moska gjithashtu nuk kanë treguar ende publikisht ndonjë marrëveshje për zvogëlimin ose për mënyrën se si do të shpërndahej një ulje midis pjesëmarrësve.

I pyetur nëse një rënie në prodhimin e naftës amerikane për shkak të çmimeve të ulta mund të konsiderohet si një ulje, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të mërkurën: “Këto janë ulje absolutisht të ndryshme.

“Ju po krahasoni rënien e përgjithshme të kërkesës me shkurtimet që synojnë stabilizimin e tregjeve globale. Këto janë koncepte të ndryshme, ”tha Peskov.

Takimi i prodhuesve të enjten përmes video-konferencës do të pasohet nga ai i ministrave të energjisë të Grupit 20 (G20) të premten.

“Ky takim do të jetë një mundësi e rëndësishme për të vlerësuar ndikimet në tregjet globale të energjisë dhe për të siguruar të dy tregjet dhe konsumatorët e energjisë,” tha Angus Taylor, ministri i energjisë për reduktimin e energjisë dhe emetimeve të Australisë, me email me rastin e takimit të G20.

Ai nuk pranoi të komentojë nëse Australia do të ndihmojë duke blerë naftë për ruajtje në Rezervënën Strategjike të Naftës në Sh.B.A nën një marrëveshje që Canberra po negocion me administratën Trump.

DEBATI THEMELOR

Shkurtimet dhe negociatat do të përfshijnë vendosjen e një baze fillestare për ta, një çështje e hapur pasi Arabia Saudite dhe Rusia të dy njoftuan planet për të rritur prodhimin pas kolapsit të bisedimeve midis të ashtuquajturit grupi i prodhuesve OPEC + në Vjenë më 6 mars.

Arabia Saudite ka rritur furnizimin me një rekord 12.3 milion bpd në prill nga më pak se 10 milion bpd në mars. Aleatët Kuvajt dhe Emiratet e Bashkuara Arabe gjithashtu kanë rritur prodhimin dhe Moska ka thënë se kompanitë ruse mund të rritin prodhimin deri në 500,000 bpd.

Burimet e OPEC thanë se Rijadi dëshironte ndonjë ulje të llogaritur nga nivelet e tij të prillit. Por Rusia ka thënë se shkurtimet duhet të bazohen në prodhimin e tremujorit të parë.

“Çështja është ende në fillim,” tha një burim i OPEC.

Nëse bien dakord për shkurtimet, ato me siguri do të zgjasin tre muaj duke filluar nga maji, njoftoi agjensia e lajmeve TASS e Rusisë.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.