60 vjet më parë qeni Laika udhëtoi në hapësirë

0

3 nëntori shënon saktësisht gjashtëdhjetë vjet që nga fluturimi i parë i një krijesë të gjallë, qeni Laika, në hapësirë. Fluturimi i saj e bëri historinë, por ajo gjithashtu u bë zemërimi i parë që vdiq në orbitë – të mbinxehjes pesë deri në shtatë orë pas nisjes.

Një laborator i veçantë në Institutin e Kërkimeve të Mjekësisë Ajrore të Forcave Ajrore Sovjetike që përgatiti kafshët për fluturimet përfundoi trajnimin e dhjetë qenve deri në tetor 1957. Hulumtuesit përzgjodhën qenët e humbur për misionet me lartësi të lartë, pasi ata ishin më të qëndrueshëm sesa qentë prejardhja.

Tre qen u përzgjodhën si kandidat për fluturimin në Sputnik-2. Preferenca iu dha një Laika dyvjeçare që peshonte rreth 6 kilogramë.

Në trupin e Laika u vendosën matësat për matjen e presionit të gjakut në arteriet e saj karotide dhe në gjoks për gjurmimin e elektrokardiogramëve të saj dhe shkallën e frymëmarrjes.
qeni laika

Laika ishte e destinuar të vdiste, pasi nuk kishte asnjë mundësi për t’u kthyer Satellite-2 në tokë. Teknologjitë për misionet e kthimit të hetimeve të hapësirës nuk ekzistonin në atë kohë.

Kapsula orbitale kishte një formë konike, lartësinë prej rreth 4 metra dhe një themeli prej 2 metrash në diametër.
qeni laika

Sistemi i mbështetjes së jetës së satelitit do të zgjaste për shtatë ditë.

Më 3 nëntor 1957, një muaj pas fillimit të epokës së Sputnik-1, Laika hyri në hapësirën e jashtme.

Gjatë ngritjes, puls i saj arriti në 260 rrahje për minutë, një shifër që tejkalon normën tre dhe shkalla e frymëmarrjes u rrit katërfish deri në pesëfish. Megjithatë, kur kapsula kaloi në zonën e gravitetit zero, të gjithë treguesit truporë u kthyen në normale.

Në orët e para të fluturimit temperatura varionte nga 10 në 38 gradë celsius, arriti në 42 gradë shtatë orë më vonë.

Pajisjet e bordit të satelitit zhvilluan një të metë gjatë ditës së parë të fluturimit dhe të dhënat telemetrike filluan të merrnin ca kohë për të arritur kontrollit tokësor të misionit.

Rezultati ishte se kontrolli tokësor nuk dha informacion të saktë mbi gjendjen e Laika së shpejti pas nisjes. Eksperimentet me qentë e tjerë në tokë nxorën një përfundim se qeni vdiq brenda pesë deri në shtatë orë pas fluturimit.
Sa i përket Sputnik-2, qëndroi në orbitë deri në 14 prill 1958, derisa u djeg në atmosferë.

Menjëherë pas fluturimit, cigaret nën emrin e markës Laika u shfaqën në dyqane dhe në kioska nëpër BRSS. Paketa kishte imazh feçkën e qenit.
qeni laika

Në vitin 2008, një monument për Laika u zbulua në kompleksin e Institutit Qendror të Kërkimeve të Forcave Ajrore ruse, ku qeni u përgatit për fluturim. Ajo ka formën e një rakete të gjatë dy metra, që shkon drejt hapësirës së jashtme. Raketa shndërrohet në një palme njerëzore, në këmbë në të cilën është qeni legjendar.

Laika Dog është paraqitur në disa filma të animuar.
qeni laika

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.