Zaev: Gati miratimi në Kuvend i ligjit për gjuhën shqipe

0

“Ligji për gjuhën shqipe do të shkojë së shpejti në Kuvend, me ose pa miratimin e Komisionit të Venecias”.

Kështu është shprehur kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev i cili ka paralajmëruar se ligji do miratohet ditët në vijim.

“Ligji mund të miratohet, ndërsa i njëjti do hyjë në fuqi pas mendimit të marr nga Komisioni i Vendeikut”, ka thënë ai.

I pyetur për reagimet e mundshme që mund të burojnë nga VMRO-ja opozitare në lidhje me ligjin e shqipes, Zaev deklaroi se opozita e ka shansin historik të plotësojë premtimin, për afrimin dhe ndërtimin e raporteve me shqiptarët.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.