Vazhdojnë sulmet ajrore amerikane në bazat e stervitjes terroriste në Jemen

0

Ushtria amerikane zhvilloi të mërkurën dy sulme ajrore që synonin ISIS në Jemen, duke vrarë nëntë militantë të ISIS, sipas Komandës Qendrore të SHBA, e cila mbikqyr trupat amerikane në rajon.

Të dy sulmet goditën automjetet e ISIS dhe u zhvilluan në al Gadafi të Al-Bayda në Jemen.

Kjo është hera e dytë që SHBA ka shënjestruar ISIS në Jemen me një sërë sulmesh, duke sugjeruar se planifikuesit amerikanë janë gjithnjë e më të shqetësuar për praninë e grupit terrorist atje.

Sulmet ushtarake kanë shënjestruar historikisht al Kaedën në Gadishullin Arabik.

“Operacionet kundër terrorizmit në SHBA kundër ISIS në hapësirat e pa-qeverisura të Jemenit vazhduan sot me dy sulme, të cilat vranë nëntë terroristë”, tha ushtria amerikane Maj. Josh Jacques, një zëdhënës i Komandës Qendrore.

Gjatë 10 ditëve të fundit, forcat amerikane kanë qëlluar me sukses dhe kanë larguar 60 terroristë të ISIS nga fusha e betejës në Jemen.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.