Trump siguron Izraelin për një Iranin pa armë bërthamore

0

Presidenti Donald Trump garantoi Kryeministrin izraelit, Benjamin Netanjahu se Shtetet e Bashkuara nuk do të lejojnë në asnjë formë e mënyrë që Irani të shndërrohet në një fuqi bërthamore.

Zotimin Trump e bëri në Izrael, ndalesa e radhës e tij si pjesë e vizitave dhe takimeve në Lindjen e Mesme.

Trump dhe Netanjahu biseduan gjatë me njëri-tjetrin dhe në përfundim të takimit të dy folën me tone të ashpra ndaj programit bërthamor të Iranit dhe në shënjestër ishte edhe marrëveshja e nënshkruar nga administrata Obama.

Donald Trump e quajti këtë marrëveshje si “të tmerrshme”, ndërkohë që bëri edhe thirrje për arritjen e një marrëveshjeje mes izraelitëve dhe palestinezëve, por pa thënë sesi.

“Preferoj që këtë ta bëjnë vetë palët përmes bisedimeve direkte mes tyre”, tha Trump.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.