Trump kërkon një dënim ekstrem për terroristin që mori jetën e tetë personave në SHBA

0

Presidenti Donald Trump, ka sugjeruar një dënim ekstrem për terroristin që mori jetën e tetë personave në SHBA. Trump tha
tha se Sayfullo Saipov, i cili është akuzuar për vrasjen e tetë personave në Nju Jork, duhet të dënohet me vdekje.

Trump tha se pas sulmit, Saipov ka thënë se është “i lumtur” dhe ka shprehur besnikëri ndaj grupit militant Shteti Islamik.

“Terroristi i Nju Jorkut ka qenë i lumtur. Ai ka vrarë tetë veta dhe ka plagosur rëndë 12. Ai duhet të marrë dënimin me vdekje”, shkruan Trump në Twitter.

Të hënën, Saipov, me prejardhje nga Uzbekistani, ka goditur kalimtarët me kamion në një lagje të Nju Jorkut.

Një gjykatë e qarkut të qytetit e ka akuzuar atë për terrorizëm.
trump

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.