Trump : Asnjë komb nuk duhet të nënvlerësojë vendosmërinë amerikane

0

Presidenti i SHBA Donald Trump tha se asnjë komb nuk duhet të nënvlerësojë vendosmërinë amerikane, pasi ai mbërriti në Japoni në fillim të turneut aziatik.

Duke iu drejtuar trupave amerikane në bazën ajrore Yokota pranë Tokios, ai premtoi të sigurojë që ushtria kishte burimet e nevojshme për të mbajtur paqen dhe për të mbrojtur lirinë.

Vizita e zotit Trump vjen në mes të tensioneve të larta me Korenë e Veriut mbi programin e saj bërthamor dhe testet e raketave.

Ky do të jetë turneu më i gjatë e Azisë nga një president i SHBA në 25 vjet.

“Askush, asnjë diktator, asnjë regjim … nuk duhet të nënvlerësojë vendosmërinë amerikane”, tha presidenti Trump duke i thënë trupave amerikane dhe japoneze pak pasi mbërriti në Japoni.

Para se të preknin, ai u tha gazetarëve në bordin e Forcave Ajrore One se ai pritet të takojë Presidentin rus Vladimir Putin gjatë udhëtimit të tij.

“Mendoj se pritet që do të takohemi me Putin. Ne duam ndihmën e Putinit në Korenë e Veriut”, tha ai.

Trump po takohej me kryeministrin japonez Shinzo Abe për drekë para se të dy udhëheqësit të luanin një raund golf.

Ndalesat në Korenë e Jugut, Kinën, Vietnamin dhe Filipinet janë gjithashtu në itinerarin në javën e ardhshme.

Gjatë rrugës për në Japoni, presidenti u ndal në Havai ku vizitoi memorialin e USS Arizona në Pearl Harbor, skena e sulmit japonez të vitit 1941 që tërhoqi SHBA-në në Luftën e Dytë Botërore.

Ai gjithashtu mori pjesë në një konferencë në Komandën e Paqësorit të SHBA.

trumo japoni

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.