Tillerson, është koha që luftëtarët Iranianë në Irak të shkojnë në shtëpi

0

Pas vizitës së Sekretarit të Shtetit, Rex Tillerson, ka deklaruar se është koha që lufttëtarët e mbështetur nga Irani, që ndihmuan Irakun për të mposhtur grupin ekstremist të Shtetit Islamik (IS) “të shkojnë në shtëpi dhe të lejojnë popullin irakian të rimarrë kontrollin”.

Luftës kundër Shtetit Islamik i ka ardhur fundi, kështu duhet që luftëtarët e huaj në territorin e Irakut duhet të largohen, tha Sekretari Amerikanë gjatë konferencës së përbashkët me ministin e Jashtëm të Arabisë Saudite, Adel al-Jubeir.

Deklarata e Tillerson ka nxitur reagimin e menjëhershëm të Ministri i Jashtëm iranian, Mohammad Javad Zarif, i është përgjigjur deklaratave të sekretarit Tillerson përmes rrjetit social Twitter.
irani

“Në cilin shtet saktësisht irakianët, të cilët u ngritën për të mbrojtjen e shtëpive, duhet të kthehet tani?”, pyet Zarif në Twitter.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.